Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

Türkiye genelinde seçilen kadın milletvekillerinin oranı yüzde 8’ken, Güneydoğu Anadolu bölgesinden seçilen kadınların oranı yüzde 14 oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden seçilen 50 milletvekili arasındaki kadınların oranı, Türkiye genelinde seçilen kadın milletvekillerinin oranın üzerinde yer aldı. 23. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 550 kişilik sandalye sayısının 48’i (yüzde 8.7) kadın milletvekillerinden oluştu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden seçilen 50 milletvekili arasında kadınların (7 milletvekili) oranı yüzde 14 oldu. Töre ve namus cinayetleri, özellikle eğitimden mahrum bırakılmalarıyla sürekli gündeme gelen bölge kadınlarını, 23. dönemde TBMM’de 7 kadın milletvekili temsil edecek.

Bugüne kadar bölgeden hemen hemen her dönem seçilen milletvekillerinin tamamını erkekler oluştururken, 22 Temmuz 2007 günü yapılan seçimlerin ardından Batman’dan bağımsız aday Ayla Akat Ata, Diyarbakır’dan bağımsız adaylar Gültan Kışanak ve Aysel Tuğluk, Şırnak’tan bağımsız aday Sevahir Bayındır, Mardin’den bağımsız aday Emine Ayna ile Şanlıurfa’da AK Parti’den Çağla Aktekur Özyavuz ve Gaziantep’te AK Parti’den Fatma Şahin milletvekili seçildi.

KADIN SORUNLARI MECLİS’ E TAŞINACAK

Batman’dan bağımsız milletvekili seçilen Ayla Ata Akat, bölgeden seçilen kadın adaylarının yüksek oy almasının sevindirici olduğunu belirterek: ”Batman, kadın intiharlarıyla anılmış bir kent. Biz burada sadece Batmanlı kadının değil, Türkiye’deki tüm kadınların sesi olacağız. Kadınlar, intiharlar konusunda hala kaygılılar. Bunun sosyolojik nedenlerini araştırarak, bilimsel bir yaklaşım sergileyeceğiz. Batman’daki kadını evden çıkararak, yeteneklerini ortaya çıkarabileceği ve üretime katacağı ortak mekanlar yaratacağız.

Kadının tartışılamayan sorunlarına Meclis’te çözüm üretmeye çalışacağız. Artık kadınlar kendilerini daha güçlü hissediyorlar, kadına yönelik şiddeti hep birlikte bitireceğiz.” diye konuştu.

KADIN-ERKEK EŞİTSİZLİĞİ

Şırnak’tan bağımsız milletvekili seçilen Sevahir Bayındır ise kadınların hak ettiği yere gelmesi için mücadele vereceklerini belirterek, ”Türkiye’deki tüm kadınların sorunları ile mücadele edeceğiz. Kadın ve erkek arasındaki ayırımcılığın ortadan kaldırılması için tüm çabamızı ortaya koyacağız” dedi.

Yorumun ne olacak?