Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

Çocukken öğretmenlerin bizim memleketin yerlilerine arap kökenli denmesine anlam veremiyordum bir türlü. Neden arap? Annem sarı saçlı karbeyaz tenli bir kadın babam kumral saçlı buğday tenli bir adamken neden bize arap deniliyordu çocuk aklımla bir türlü anlayamıyordum. Evet onlar kendi aralarında arapça denilen dille konuşuyorlardı fakat bu dile ben ve kardeşlerim gerçekten arap kalıyorduk.

Zaten bu dili anlamayı imkansız sanmıştım bir ara. Nedeni garip gelebilir size.Arapça konuşan herkes arapça yazamadığı gibi tamamı Türkçe yazıp türkçe okuyordu istisnasız.Bu da bu dilin gerçekliği olmadığı hissini veriyordu bana.Gerçi annem Kuran-ı Kerim okuyordu okunan kuran fonotik olarak konuşulan dile az da olsa benziyordu fakat yazı hayır yazı çok farklıydı. Halkın konuştuğu arapça burada ayrılıyordu.

Bize arap kökenli denmesini şimdi bile anlıyamıyorum nedense. Anlayamama nedenine gelince; babalarımız da dedelerimiz de atalarımız da türkoğlu türktü.Doğal olarak biz de ziyadesiyle türktük. Hele bunun nedeni sadece sınıra komşuluk ve bunun sonucu olarak konuşulan dilse… Anlam iyice bilinmeze doğru sürükleniyor.

Hafızam beni yanıltmıyorsa ortaokul öğrencisiydim. Kavramsal zekâya ulaşma çağımdı. Ülke vatan gibi kavramların anlamsal boyutuna yeni yeni varıyordum.

Kod adı Eftelya’yla evin önünde oynuyorduk. Amcamlarla duvarlarla etrafı çevrilmiş şehir merkezinden biraz uzaktaydı evlerimiz.Eylemci ruhum daha o zamanlar defakto bir durumda kendini göstermişti. İllegal olsa da duvara ‘Türküm, doğruyum çalışkanım’ diye yazı yazıp kazıdım sert uçlu kalemle. Sonra karşıya geçip yaptığı eseri seyreden bir sanatçı edasıyla yazının nasıl göründüğünü bakmak üzere yaptığı eserle gurur duyacakken sevincim kursağımda kaldı. Gördüğüm manzaraya inanamamıştım. Eftelya kolundaki saati çıkarıp yazdığım yazının üzerine derinliğini duvarın boyasının çıkmasıyla anladığım yatay bir çizgi çizdi. Şaşkınlığımı henüz üzerimden atmamışken duvara yazdığım yazıyı çizmek yetmezmiş gibi ‘Kürdüm devrimciyim örgüttenim’ diye yazdı hışımla.O zamanlar bölücü örgütler şimdiki gibi  tek çatı altında değil yığınla. Şaşırmak bir yana  çok da kızmıştım Eftelya?ya. Sabahları okula her gittiğimde birbirine girmiş harflerle yazı hep o günü hatırlatırdı bana. Belkide çocuk yaşta ötekiyle karşılaşmaydı bu.

Eftelya bizim yanımızda hizmetli çalışan çok sevdiğim güzel arkadaşımdı.Türkçe okuma yazmayı televizyondan  öğrenecek kadar zeki ve yine o türkçeyle yazdıklarımı çizecek kadar asiydi. Onu çok sevdim ailesini de. Kürtleri de.Evet Eftelya gerçekten de  çocuk yaşta ötekiyle karşılaşmama sebep oldu.

Şüphesiz ki cumhuriyeti atalarımız birlikte kurdu.Bu ülkeyi dedelerimiz omuz omuza verip korudu. Fakat ülke vatan kavramalarını henüz öğrenmeye başlamışken türk veya kürt olma ayrımını onun varlığı ve taşıdığı psikolojik durum sayesinde hayli şiddetli de olsa taa! o günlerden öğrendim.

Etnik köken olarak her ne kadar aramızda farklar olsa da arada bir kültürleşme olmuştu. Aynı havayı soluyan zamanın çoğunu birlikte geçiren ve bu kadar iç içe yaşanan topluluklar birbirlerine nasıl sırt çevirebilir.Bir iki kürtçe kelime bile ezberlemiştim.

Bayram öncesi ülkeyi yasa boğan eylem sonrası işte bunlar aklımdan geçti.Ve bir şey dikkatimi çekti.Öldürüen şehitlerin hemen hepsi ‘bilmem ne köyüne falanca mezrasına gömüldü’dendi.Hiçbiri bırakın büyük şehir Anadolu’nun küçük kent merkezlerininde bile yaşamıyorlardı.Burada ayrım olduğu kesin.Hİçbir şey tesedüf değil.

Eminim şehitler arasında kürt kökenli olanlar da var.Yani demem o ki vuran da vurulan da birbiriyle iç içe geçkin. Ne yazık ki vaziyet Zİya Gökalp?ın yıllar önce “Kürtler’i sevmeyen bir Türk varsa Türk değildir,Türkler’i sevmeyen bir Kürt varsa, Kürt değildir.”dediği gibi değil artık.

Ancak son durum ne olursa olsun bilinmelidir ki; her kürt potensiyel örgüt üyesi değildir. Bizi birbirimize haince vuran çıkar odakları ne kadar iri gözyaşı akıtsak o kadar büyük sevinç duyuyorlar. Bir çok kişi yanılgı içinde olduğundan habersiz.

Aslını inkar edenlerden sanmayın sakın beni…Kendi adıma türk sayarım kendimi fakat arap kökenli denilmesine de hiç itirazım olmaz.Ülke sınırlarının aşıldığı uzaylı varlıkların tartışıldığı bir dönemde insan olduğumuzdan şüphe duymayalım  yeter.

Geçmişten bugüne 72.5 millet taşıyan bir ülkeyiz ve çok daha fazlasını da taşıyacak güçteyiz. Eftelya şarkısında dendiği gibi ‘aynı topraktan geldik biz bize benzeriz.Dostluk dururken niçin kavga ederiz.

Ver elini ver bana Eftelya.’Denizkızı değil Kürt kızı Eftelya…Cumhuriyet de  vatan da çok fazla senin. Elindeki silahla elimi ne kadar tutabilirsin ki?.. Silahı da hayali de bırak…Artık kızmıyorum sana.Benim yazdıklarıma itiraz hakkın elbette var.Ama ne olur artık ayakların karaya değsin.Özgürlük hakkını savunmak için sonuna kadar yanında olurum .Ama yeter ki aramızdaki farkı anlat bana?

Çünkü ez bir türlü nızanım.

Hülya YALIM

www.hulyayalim.com

19 yorum yazıldı

 1. CEM dedi ki:

  yorumları okuynca utanç verıcı oldgunu düşünüyorum nedeni ise şudur benım kürt olşumu kınayanlar için dıyorum benım ana dılım kürtçe ırkım kürt aslım kürt kürt olrarak doğduysam bunu gıdınız allahınzı sorgulayınız kolaysa neden kürt yaratın allahım dıye bılrmsınız dıyemsınız ama şunu kolayca dıye bılıyrosunuz çünkü güç elınzde yekı elınzde kılık elınzde bende sizleri suçlu bulmuyorum suçlayacağım yer nokta sistemin tah kendisi sistem sizlerı ırkçı mılyetçi sövensit yetişrıtmiş olamsadı bunlar aklınzın ucunda geçmzdı öncelıkle insanlıkta nasib almayı öğrenmek gerek çünkü insan olmayı öğrenmek gerek

 2. Gilman dedi ki:

  Tamam. Kabul. Vatan, bu topraklarda doğup, büyüyen ve sahiplenen her kesindir. Kimse diğerine, “vatanı ben senden daha çok seviyorum…” diyemiz. Tabi Vatanperverim diyenleri kastediyorum.
  Hülya Hanım, Irak’tan, Ürdün’den Suriye’den bahsetmedim bir önceki yazımda. Türkiye’yi vatan edinmiş ve analisanları Arapça olan yurttaşları kastettim. Arapça anadili olanlar elbette Arabım diyebilir. Ama Arap milliyetçiliğini yapmazlar ve yapmamaları gerekir. Temelde Milliyetçiliğe karşı olmak gerek. Çünkü Osmanlı imparatorluğunu ve anasır-ı milliyeleri IRKÇILIK saikiyle yıktılar.

  Yani Ermeni’yi, Rum’u, Arab’ı Acem’i İslam İttihadından ayırıp parça parça ettiler ve 22 milyon metrekarelik bir imparatorluğu çökertip parçaladılar.

  Tekrar ediyorum. Bütün bu olumsuz yazılar KÜRTLERE yönelik değildir. Olmamalıdır. Bütün nefret ve kin ayrılıkçı, bölücü, hain KÜRTÇÜLEREDİR. İşte bu KÜRTÇÜLERİ, Kürtler dahi telin etmelidir.

  Gözlerin kör olması gerekir. İsrail, ABD, İngiliz ve bilmem ne ağrısı Avrupa devletlerinin HAÇLI SEFERLERİ, İslama ve Müslümanlara yönelik saldırıları, planları asırlardır durmadı ve durmayacaktır. Zamanla şekil değiştirerek daha alçakça devam etmektedir.

  Hem bu ülkenin ekmeğini yiyecek, hem de ihanet edeceksin!.. İşte, orada DUR. Arabı da, Acemi de, Ermenisi de, Lazı da, Kürdü de bu HAİNLER ve HAİNLİK karşısında tek bir ağızdan TÜRKÜZ!.. diye haykıracaktır.

  Zaman ittihad zamanıdır. Birlik ve dirlik zamanıdır. Körü körüne bilmeden, anlamadan, KUKLACILARIN oyunlarına alet olarak saldırma, kırma, dökme, suçlama zamanı değildir.

  Bu ülkenin bölünmesini, zayıflamasını, bayrağını, bütünlüğünü hedef olan HAİNLER asırlardır bellidir. İçerde çanak tutanlar da işbirlikçi hainlerdir.

  İŞTE IRAK!.. Düne kadar Türkiye’nin nimetleriyle beslenenenler, Barzani ve Talabani denilen aşiret gurupları, şimdi Amerika’nın dizi dibinde ayrılmayan sadık köpekler gibi, önceki efendisi olan Türkiye’ye havlıyorlar!… Türkiye’deki Kürtlerin bu oyunlara alet olmamasını diliyoruz. Hatta bekliyoruz!.. Kürt ileri gelenleri, aydınları! ağaları, babaları, paşaları ve siyasileri çıkacak, Barzani’yi, Talabani’yi ve bu kuklaları oynatan İsrail ile Abd’yi lanetleyerek, Türkiyeli olduklarını ve asla ihanet etmeyeceklerini söylerek ADAM gibi duruş gösterecekler.

  YOKSA!.. Toplam dünyadaki nüfusu 25-30 milyon olan Kürtlerin, ABD’nin defolup gitmesinden sonra, 400-500 milyonluk Arap ve Türk topluluğu önünde ne yapacakları bellidir.

  AKIL TUTULMASININ önüne geçerek, her kesin ve her kesimin kendini net olarak ifade etmesini bekliyoruz. AKSİ TAKDİRDE karşılıklı mukatele artarak devam edecektir. Hüsrana uğrayacaklar da bellidir.

 3. Engin dedi ki:

  İşlem Tamamlanmıştır!

 4. hafize dedi ki:

  Başlıktaki sözü söyleme zevkini hiç bir zaman duyamayacak olan CİN ALİ-CİK.Yoruma bakılırsa yalnız anlayışın değil Türkçen de kıt.Küçültücü cümleler kullanarak kendini anlatıyorsun.
  Yorumundan 24 saat geçmeden neler olduğunu gördün değil mi?Çıkar artık o at gözlüğünü ki gerçeği gör.
  Gerçi senin (senin diyorum çünkü senin tabirlerinden sonra siz diyemem)yorumundan sonra cevap yazmamam gerekiyordu ama sen bel altı vurunca dayanamadım.
  Hafize hanım gibiler demişsin bu Hafize hanım senin gibi yüzlerce kişiyi cebinden çıkarır koçum.Yazacaklarını tartıp sözün nereye gittiğini düşünürsen başın daha az ağrır bence.Sen kürçe düşünüp Türkçe yazınca herşey birbirine giriyor.O yüzden türkçe düşün ve türkçe yaz ki biz de anlayabilelim.NESİN, KİMSİN, KİMDENSİN???
  YİNE SÖYLÜYORUM
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

 5. Engin dedi ki:

  http://www.youtube.com/watch?v=bZEtC4bL2_s
  İzledim ve kanım dondu gerçektende.Yazık.Paylaşmak istedim sadece.

 6. Engin dedi ki:

  Ve maalesef bu hafta sonu yaşananlar artık bardağı taşıran son damla oldu.Acımız,kinimiz çok büyük.Saldırıda hayatını kaybeden Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, ailelerine yürekten sabır ve baş sağlığı diliyorum. 🙁

 7. Engin dedi ki:

  Artık sana “Sayın” diye hitap etmeme gerek kalmadığını görüyorum Cuma! Konuşma üslubun ile ve bana “Engincik” diyerek kendini çok güzel özetliyorsun zaten sen.Tamda tahmin ettiğim gibi.Aslında söylediklerine cevap bile yazmamam gerek ama öylesine mantık dışı ve düşünmeden yazılmışki herşey dayanamadım. Erzurum’da mayın gömmeye çalışan 5-6 yaşlarındaki çocuğun nizamiye karakoluna götürülüp sonra da kimin nesi olduğunun araştırılmasına varana dek,her aşamada ben oradaydım zeki insan.Askeriyede işlerin nasıl yürüdüğünü bilmediğine göre askerliğini de yapmamışsın sen!Hafize hanımı savunmam için de ona karşı bir yakınlığımın olmasına inan gerek yok.Çünkü sen bir insanın Türklüğünü yargılayamazsın.Türk değilsin diyemezsin.Bunu söylersen bir Türk olarak bende sana tepki gösteririm.Ama sen bunu da anlayamazsın.kürtlerin haklarını savunan tv kanalı istiyorsun.Komik olma yahu:) Kendindemisin? “Yüz verdik kediye,geldi pisledi halıya” misali.Daha neler! Emin ol kürtlerin ‘u bu ülkenin parçalanmasını istiyor.Maşa haline gelmiş medyanın sesiyle hareket etmeyecek kadar olgun ve zeki bir insanım ben sen içini rahat tut CUMA!Bu ayrımcılık neden biliyormusun? Sen hiç Lazların Türklüklerini inkar ettiklerini duydunmu?Duymadın elbet.Ama siz hiçbir zaman bu topraklarda yaşamanıza,sömürmenize,hatta bu Cumhuriyetin nüfus cüzdanlarını taşımanıza rağmen Türk olduğunuzu belli etmediniz hiç.kürtsünüz siz. toprak isteyen aç gözlüler.Olmadı cuma yine söyleyemedin.İçinden gelmedi değilmi söylemek? NE MUTLU TÜRKİYELİYİM DİYENE değil kedi yavrusu NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

 8. Hülya Yalım dedi ki:

  Bu tartışmalar sürerken bugün 21.10.2007’de Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nin İran sınırındaki kesiminde PKK’lı bir grup teröristle güvenlik güçleri arasındaki yapılan çatışma da saat 13:00 itibariyle 16 askerin şehit olduğu 17 askerin yaralandığı haberi ülkemizi yasa boğdu.Yine başa döndü yine sarpa sardı işler.

  Hafize?ye: Artık istesek de kardeş gibi yaşayamayız diyorsunuz , fakat güvenliği sağlayan komutanların görevlendirdiği nöbette duran askerler arasındaki Kürtler yok mu sanıyorsunuz?

  Gilmanşah?a : Arap akıncılarının fethettikleri topraklarda koloniler kurmuş böylece bazı Türkler Araplaştı diyorsunuz,Mısır mı Ürdün mü Tunus mu Suriye mi Irak mı Filistin Arabistan Birleşik Arap mı Türkleşti Arap mı Arap Türkleri mi Arap peki ama hangi Arap ?Bu konuda da bir türlü netlik kazanmıyor nedense? Sizin gibi Kürt düşmanlarına yazım fazla iyimser ve zorlama gelebilir fakat bu Kürt dostlar hakkındaki düşüncelerimi değiştirmez. Yine de Kulun kula kul olduğu bölge deyişinizi ve feodalitenin burada hala hüküm sürmesinin konuya başka bir derinlik kazandırdığı görüşünüzü çok yerinde buluyorum.

  Cuma Ali?ye: Vaziyet Ziya Gökalp?ın e “Kürtleri sevmeyen bir Türk varsa Türk değildir,Türkleri sevmeyen bir Kürt varsa, Kürt değildir”dediği gibidir diyorsunuz ,ama şu yazı sonrası girilen tartışmalar bunun tersini gösterse de ben de hayatım boyunca buna inandım inanmaya da devam edeceğim.Ancak yazıya yorum yapan diğer arkadaşların hemen hepsiyle şu konuda birleştiğimizi görüyorum.Kürt halkı Türklere sunulan tüm haklara sahipler; aksi durum olsa devletin her kademesinde yer almazlardı. Ayrıca eleştireye ne kadar açık olduğumu yaptığınız yorumları eksiksiz yayınlmamdan anlayabilirsiniz Site her görüşe açıktır.Ama Engin beyin ?mevzu bahis olan vatan ise geresi teferruattır? deyişi bu ülkenin toprağında gözü olanlara yeterince cevap niteliği taşıyor.

  Engin?e: Eftelya? Hakan Yeşilyurt?un eşsiz eseri olan Eftelya elbette bir Rum ismi.Ancak aslında Türklerde de hayli yaygın olan arkadaşımın ismini deşifre etmek istemediğimden ve Berfin Dilan Zilan Nevroz Rojin gibi isimleri de gereksiz yere kullanmamak adına şarkının sözlerini dikkate alarak Eftelya dedim adına.Çok güzel söylemişsiniz Engin bey kimi görmek istiyorsanız o dur Eftelya.

  Hafize,Serkan,Bebeto ve Engin?e: Sizin ne mutlu türküm deme hakkınız olduğu gibi bırakın bir başkasının ne mutlu Türkiyeliyim demeyi; ne mutlu kürdüm deme hakkı var. Bırakalım nasıl mutlu hissediyorsa o kimlikle yaşasınlar.Kimsenin kimseye ‘sen busun’ deme hakkı yok.Yazıda da belirttiğim gibi bu ülke geçmişte onca milleti taşıdı tüm çıkar odaklarına inat taşıyacak da.

  Mamoste?ye: Elbette hiçbir ırkın üstün olmadığı düşüncenize katılıyorum.Ayrıca bu devlet kendi dilinizle konuşmanıza şarkı söylemenize izin veriyor artık.Ama beklenenin aksine katılım az olduğu için açılan kurslar bir bir kapanıyor.
  ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ çağrınızı önemli buluyorum. Barış içinde yaşamanın koşullarını oluşturmak için ve mümkünse hiç zayiyat vermeden artık birlikte çözüm arama devri bu devirdir.
  Herkes üzerine düşen görevi samimiyetle yaparsa problem yarılanmış sayılır.O zaman bu kardeşliğin bozulmasına kimsenin gücü yetmez işte.

  Sözün bittiği yer işte bu yerdir.

 9. mamoste dedi ki:

  doğrusu yorumları okuyunca bu yorumları yapan arkadaşlarım eğer devletin adı:Kürdistan , dili: kürtçe, bayarağı: sarı kızmızı yeşil olsaidi. türklerin kendi dillerinden konuşmalarını, türkçe yazmalarını engellemiş olsa idi ne yazarlardı merak ediyorum.
  dikkatinizi çekeyim arkadaşlar hiçbir halk diğerinden üstin değildir ve hiç kimse doğarken bağlı bulunacağı etnik kökeni seçemez. o halde tüm halklar kardeştir, beraber yaşamalıdır barış içinde.

  inkar ve asimile etme politikası t.c. kuruluşundan beri resmi politika olmuştur. ilk defa 90 larda kürtlerin varlığı resmi bir söylemde yer almıştır. daha önce doğudaki türkler ya da şakiler denilirdi kürtler için. bu bir inkarcılık yok etme değildir de nedir. halkın kendi dilinde konuşması yasaklanmıştır. ve daha nice yanlış politikalar yürütülmüştür. bizim kavgamız bu politikalaradır. bu devlette kendi anadilimde konuşmamla devlet yıkılmaz.

 10. mahfi dedi ki:

  Meseleyi türk kürt ikilemine getirerek Türkiye?nin prototipini çok iyi gösteriyorsunuz doğrusu.Cuma Ali beyin dediklerinde haklılık payı var.Her kürt örgüt üyesi değildir.
  Köylerde yaşayan kürtlerin gördüğü zulmü herkes biliyor.Örgüt üyeleri talan ediyor kalleşlikle suçluyor.Devlet gelip yaltakçılıkla suçluyor.Yani her durumda Kürtler suçlu.
  Ortak inançlar, değerler ve tarihsel birliktelik bu kadar basite alınmamalı.Bu ırkçı tavırlar her iki tarafa zarar veriyor.

 11. CUMA ALİ UÇAR dedi ki:

  engin cik erzurumda gece nöbetinde bir tepedeki çocuğun 5-6 yaşında olduğunu nasıl öğrendin yahu.. asıl masalı anlatan sensin. hafize hanımı da savunmak sanamı düştü. bırakın bu laflarıda kürtlerin varlığını kabul edin. engincik sen zaten türkiyedeki medyaya göre yorum yapıyorsun. taraflı medyaya göre. şuan söyle bakalım bana türkiyede kürtlerin haklarını savunan bir tv kanalıvarmı. türkiyede kürtçe yayın yapan özel bir tv kanalı varmı.. bırak şimdi bunları asıl sen bana anlatma. hülya hanım sizin sitenize üye olanlarda herhalde genelde sizin gibi düşünenler. ben bir hemşehriniz olarak üye oldum. fakat benim görüşlerime ters düşen bir yazınız oldu ve genelde yazanların çoğuda benim gibi düşünmeyenler. bu arada engin şunu iyi bil her kürt bu ülkenin parçalanmasınıda istemiyordur. engincik bu arada seninde hafize hanımdan farkın yokmuş. kesin bir yakınlığın vardır. neyse hülya hanım benden bukadar kendinize iyi bakın.BİZLER HEP BURADAYIZ DEMEKLE IRKÇI BİR İNSAN! OLDUĞUNU İFADE ETMEYE ÇALIŞIYORSUN. BU AYRIMCILIK NEDENDİR. NEDEN BİRİLERİNİN YAPTIĞI HATALARI TÜM KÜRTLERE MAL EDİYORSUNUZ. DÜNYADA YAŞAYAN HER TÜRK MELEKMİDİR. BUKADAR YETER ENGİN SEN BU KAFAYLA DEVAM ET. SENİ DİNLEYEN ANCAK HAFİZE HANIM GİBİLERİ OLUR. NE MUTLU TÜRKİYELİYİM DİYENEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE…..

 12. serkan dedi ki:

  Ali bey yorumunuzu okurken ilk başlarda yapıcı ılıman bir tavır sergilemeye çalıştığınızı sandım. İnsanların hassas oldukları dönemde onlara kardeşlik ile ilgili mesajlar veriyorsunuz ancak söz ettiğiniz soysuzlarla kardeş olabilme şansımızın olmadığına geçtiğimiz günlerde yapılan kalleşçe saldırılarla hep beraber şahit olduk. Bizler T.C. vatandaşları olarak Kürtlerle kardeş olduğumuzu kabul ediyoruz. Ancak kardeş dediklerimiz; vatanın bölünmezliğine inanan, T.C. sınırları içinde başka bir ülkenin sınırlarının çizilemeyeceğine inanan insanlardır.
  Bunların dışında fikirler yürüten insanların kendilerini bizlerin kardeşi gibi görmeyi değil, bizleri kendilerine düşman gibi görmelerini istiyoruz. Bu ülkede özgürlükleri ellerinden alındığını düşünenlerin yapmaları gereken defolup gitmeleridir.
  Ben bunları tüm kürtler için söylemiyorum. Biliyorum ki bu ülkede vatanını seven, ülkemizi en iyi şekilde savunan ve uğruna şehitler veren kürt KARDEŞLERİMİZ de var. İşte onlar bu ülkede tüm T.C. vatandaşları gibi hakları olduğunun bilen yaşayan varlıklardır.
  Bunların dışındaki tüm insanları, sadece insanları tahrik etmeye yönelten, kendilerini acındırarak kumpas yapan birer asalak gibi görüyorum. Asalak gibi görüyorum dedim çünkü onların ellerinde hiçbir şey yok. Bu sadece o topraklarda çıkarları bulunan ülkenin stratejisidir. Bir zamanlar Kuzey Irak?a asker göndermemizi isteyen bu çıkarcı ülkeye cevabımız olumsuz iken şimdi aynı topraklara girmek için izin istiyoruz. Bana göre bunlar çıkarcı ülkenin, vatanımızı bölmeye çalışan asalakları teşvikiyle oluşmuş. Çıkan karmaşa sonunda bu soysuzların kaçacakları bölgeye türk askerini sokma politikasıdır. İlerleyen zamanlarda çıkarcı ülkelerin bu soysuzları sadece kullanmak amacı ile desteklediğine herkes şahit olacaktır.
  Şimdi size sesleniyorum kapitalist bir ülkenin terörist figüranları; şunu bilin ki vatanımızda kökünüzü kurutmak için ölmeye hazır milyonlarca Mehmetçik var. Çünkü biz biliyoruz ki ?muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.?

 13. Engin dedi ki:

  Birde Eftelya hakkında benden ek bir bilgi olabilir belki.Daha önce okuduğum ve bildiğim kadarı ile Eftelya şarkısı, bir Türk askeri ile Yunan kızının aşkını anlatıyordu yanlış hatırlamıyorsam.Yada şöyle de diyebiliriz.Eftelya’nın kim olmasını istersek o olur 🙂 Denizkızı, kürt kızı,Yunan kızı yada sizin Eftelya’nız, tercih sizin.

 14. Engin dedi ki:

  Öncelikle Hafize hanıma kesinlikle katılıyorum.Ve sayın CUMA .Hafize hanımın yazdığı yazı belli ki bir kürt olarak sizi rahatsız etmiş.Ancak; Siz şehitlerimiz arasında birçok kürt te var demişsiniz.Bu neyi değiştirir ki?Bu ülkede yaşayan kürtler askere gidiyorlar ama nasıl?Hangi duygularla?Askerlik görevini yapmış biri olarak size şunu söyleyebilirim.Askerliğim boyunca görev yaptığım birlikte oldukça fazla kürt vardı ve hepsi inatla kürtçe konuşuyorlardı.Askeri sınırlar içerisinde Türkçe dışında bir dil konuşmanın suç olduğunu bile bile,ceza alma pahasına bile olsa.Türkçe’yi gayet iyi bilip,her fırsatta bilerek türkçe konuşmayanların sayısı yadsınacak gibi değildi.Onlarla yaptıgımız konuşmalar ve çakışmalar sürekli oldu.Neden?Bir dil mi istiyorsunuz?Diliniz var zaten korkmayın.Türkçe! Türkiye’yi Kosova ile kıyaslamamanızı öneririm.Yarın okullarda kürtçe dilinin eğitiminin verilmesini mi istiyorsunuz?Yoksa kürtçe tv kanallarının yığınla olmasını mı?Ben ve benim gibi hisseden,düşünenler bu topraklarda varolduğu sürece bu olmayacak!Askerlik görevimi yaptığım Erzurum’da bir gece nöbetinde karşı tepede yakalanan 5-6 yaşlarındaki kürt çocuğunun minicik elleriyle toprağa mayın gömmeye çalıştığını söylesem size ne cevap verirsiniz acaba çok merak ediyorum?Buna bir kılıf bulunur mu soruyorum?Kimseye masal anlatmayın sayın Cuma .Yaşadığınız,hayatınızı idame ettirdiğiniz bu topraklara önce saygı duyun.Herşeyinden faydalandığınız bu ülkeden başka birşey istemeyin.Yazınızda şöyle demişsiniz ; “İşte Türkiyedede Bir Kürt halkı yok olmaya mahkum edilmektedir. Siz hala gelmişsiniz Kürtler ne istiyor diyosunuz. Önce elinizi vicdanınıza koyun ve demokratik olun. Menfaatlerinize görer hareket etmeyin.” Bende diyorum ki size; Türkiye Cumhuriyeti Sınırları içerisinde, hep daha fazlasını istemeye devam ettiği sürece kürtler yok olmaya mahkumdurlar.Kürtler kendi topraklarını istiyorlar,bu topraklar içerisinde kendi dillerini,kendi kültürlerini istiyorlar.Ama bunu yanlış topraklarda deniyorlar.Bunu aklınızdan çıkartmayın.Elimi vicdanıma koyuyorum şimdi.Ülkemin içten içe bölünmesini arzulayan bir topluluğa ben demokratik olmam!!!Tabiki menfaatlaerime göre hareket edeceğim.Bu topraklar bizim.Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarının!!!Siz Hafize hanıma “siz gerçek Türk’te değilsiniz” demişsiniz. Türk olmayan ve asla bu asaleti yaşayamayacak olan sizsiniz asıl.Evet! Kürtleri sevmiyorum ve nefret ediyorum.Ama bu benim damarlarımda dolaşan Türk kanını ve Türk evladı olduğum gerçeğini asla değiştirmez.Ben buradayım,bizler buradayız.Sizler mi?Hep orada kalacaksınız!

 15. Hafize dedi ki:

  Evet Ali bey sevmedim sevmiycem de.Kürtler vatanı bölmeye uğraşıyorsa sevmem.Hem Türkiye’de yaşasınlar ekmek yesinler meslekleri olsun bu bayrak altında yaşasınlar bizimle aynı şartlar altında olsunlar ondan sonrada kalkıp Türkiye’yi bölmeye çalışsınlar oldu başka bir istekleri varsa çekinmesinler söylesinler.Herşey bu kadar kolay mı?
  84 yıldır nerde kardeş gibi yaşanıyor,22 yıldır silahlarınızdan karanfiller gönderdiniz de biz mi kurşun yağdı sandık. Hangi kardeşlikten bahsediyorsunuz?Kardeş kardeşi uykuda haince pusuya düşürmez. Kardeş kardeşi arkadan vurmaz.
  Hatırlarmısınız ramazan ayında Şırnak?da minibüsü oruçlarını açmalarına müsaade etmeden iftara birkaç dakika kala taradılar.İşte sizin kardeşlik anlayışınız bu.
  Örnek verdiğiniz Ziya Gökalp?in sözü yazıda vardı.Zaten sözü çürüten binlerce kan aktı.
  Anadilde eğitim hakkına gelince önceden konuşmak,şarkı söylemek yasaktı.Ama şimdi her şey serbest bildiğiniz gibi.TV kanalı bile var.Sadece okullarda yasak.Anadilde eğitim hakkı verilirse sonra ne isteyecekler?Söyliyeyim mi devlet kurmak:.
  Ayrıca yorum yapılacaksa bu hakaret içerikli olmasa daha da iyi olur bence.Ne demek Türk değilsiniz.Türk olmasam duygularım bu kadar ağır basmaz emin olun.Yani anlayacağınız ben;
  TÜRKÜM DOĞRUYUM ÇALIŞKANIM.
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

 16. Bebeto dedi ki:

  Hafize hanım yaptığınız yorumların bazı yerlerine katılıyorum.Evet ülkemizde resmen büyük çapta bir santranç oynanıyor.Piyon rolünü PKK ve kürtler üstlenmiş Şah rolünü ise Amerika.Şah neyi emrederse piyonlar onu yapmak zorunda.Bizim amacımızda piyonun tabiri caizse kafasını ezip Türkün şaha gücünü göstermek.
  Vatanımızın bölünmesi için çaba gösteren Yunanlılar ve Ermeniler gibi bizim vatanımızın nimetlerinden faydalanan kişiler var.Ama kürtler resmen sırf var olma amacı uğruna bizim sayısızca askerimizi şehit ettiler.
  Nasıl birşey ki yılanın kafasını kopartmışız eLimizde yılan hala kuyruğuyla zarar vermeye devam ediyor?Böyle kayıtsız durursak zarar vermeye devam edecek de.Kürtlerin hemen hemen hepsi aynı düşünce içinde.Bu ne cesaret dendiğinde ise işte bu sorunu cevabının arkasında Amerika geliyor.
  Kürtler sevilmiyor. Sebebi hainliklerle dolu bir ırk olmaları.Vatan uğruna yapılan bu savasta biz her zaman muvaffak oluruz.
  Yeter ki kürtleri anlatan şu ünlü sözü unutmayalım:
  “KÜRT OLA Kİ EVLİYA SAKIN SOKMA AVLUYA”

 17. CUMA ALİ UÇAR dedi ki:

  sayın hafize hanım siz kürtlere karşı kin dolu olduğunuzu belirtmişsiniz, fakat şehitlerimiz arasında birçok kürt te var. ve siz kürtlerden nefret etmekle o kürt şehitlerimizden ve ailelerindende bahsetmiş oluyorsunuz. lütfen sözlerinize dikkat ediniz. 84 yılık türkiye cumhuriyetinde türkler ve kürtler kardeşçe yaşamışta bundan sonra neden yaşayamasın. şuan yaşıyorda.
  Zİya Gökalp?ın yıllar önce “Kürtler’i sevmeyen bir Türk varsa Türk değildir,Türkler’i sevmeyen bir Kürt varsa, Kürt değildir.” sözü için sizi örnek gösterebilirim. yani siz kürtleri sevmeyeen bir türk gibi görünüyosunuz ama bana göre gerçek Türk te değlsiniz. gerçek türk bu sözleri söylemez.”Kürtlere karşı kinim dahada arttı” diyosunuz. bence siz hiçbir zaman kürtleri sevmediniz. Bu arada kürtlerinde haklarını unutmamak lazım. anadilde eğitim hakkı neden verilmiyor. ATATÜRK ün bir sözüü var=dilini unutan halk yokalmaya mahkümm dür.. işte herşey buu konu üzerinde yoğunlaşırr. İşte Türkiyedede Bir Kürt halkı yok olmaya mahkum edilmektedir. Siz hala gelmişsiniz Kürtler ne istiyor diyosunuz. Önce elinizi vicdanınıza koyun ve demokratik olun. Menfaatlerinize görer hareket etmeyin.şunuda belirtmek isterim ki şuan kosovada türkçe bir eğitim dili olarak kullanılmaktadır.TEKRAR SÖYLÜYORUM.” BENCE SİZ HİÇBİR ZAMAN KÜRTLERİ SEVMEDİNİZ” (siz demekle türkleri kastedmedim hafize hanımı kastettim). son olarak hülya hanım sizede yazayım..vaziyet Zİya Gökalp?ın yıllar önce “Kürtler’i sevmeyen bir Türk varsa Türk değildir,Türkler’i sevmeyen bir Kürt varsa, Kürt değildir.”dediği gibidir ve dediği gibide devam edecektir..iyi günler..

 18. gilman dedi ki:

  Eh işte güzel bir yazı olmuş!..
  Hatta diyebilirim ki, biraz zoraki bir yazı olmuş. Yani yapıcı olmak için fazla zoraki olmuş.
  Hülya Hanım, elbette ki, yorum yapmak ve yazı yazmak için okumak lazım, bilmek lazım. İnanıyorum ki çok iyi bir okuyucusunuz ve pek çok şeyi de biliyorsunuzdur.
  Doğu ve Güneydoğu?daki birkaç vilayette yaşayan Arap kökenli Türkleşmiş vatandaşlarımız var. Siirt, Hatay, Mardin ve Urfa bu vilayetlere örnektir.
  İslamın ilk yayılma yıllarında ve özellikle dört halife döneminde pek çok akınlar ve fetihler yapılmış, bu fetihler esnasında Arap yarımadasında ta İstanbul?a kadar gelinmiştir. İşte Arap akıncılarının feçmiş oldukları ve fethettikleri topraklarda koloniler kurmuş ve koloniler kurmuşlardır. İşte Türkiyemizde yaşayan Arapların kökleri o tarihlerde yapılan akınlara ve yerleşmelere dayanmaktadır. Bir örnek daha İstanbul?daki pek çok Arap sahabenin mezarları gösterilebilir.
  Gelelim Sevgili Eftalya?ya!.. Türkiye?de değil, Dünyada ulus olamamış, millet olamamış ve Devlet kuramamış sayılı topluluklardan birisi de Kürtlerdir. Türkiye, İran, Irak ve Suriye?de yaygın olarak aşiretler halinde yaşayan Kürtler, kendileri dışındaki malum güçler tarafından sürekli kullanılmış, yaşadıkları ülkelerin aleyhine kışkırtılmış ve her zaman da kışkırtanları tarafından ihanete uğramışlardır.
  Türkiye?ye rahat vermeyen başta ABD, İsrail, İngiltere, Fransa ve diğer terörist devletler, Kürtleri her halükarda ve her zaman kışkırtmış, silahlandırılmış ve yaşadıkaları ülkelere saldırtılmışlardır.
  Hafize Hanım?ın dediği gibi. Bu ülkeden ne istiyorlar. Karadeniz bölge insanı bile Doğu, Güneydoğu?da yaşayanlardan daha zor şartlarda ve yokluklar içerisinde yaşamaktadırlar. Ama, devletlerine, askerlerine, polislerine, yaşadıkları topluma ihaneti, düşmanlığı, bölücülüğü hiçbir zaman düşünmemişlerdir.
  Kürt kökenliler bu ülkede birbirlerini öldürüyor, istismar ediyor ve kullanıyor. İşte Doğu, Güneydoğu? Kulun kula KUL olduğu en yaygın bölge. Bölge insanını hayvan gibi kullanan, istismar eden, ağalar, şeyhler, beyler değil mi? Ve bunların hepsi de Kürt değil mi?
  Kürtler bu ülkede işyeri sahibi olamıyor mu?, Polis, doktor, öğretmen, işadamı, general, başbakan, cumhurbaşkanı olamıyor mu? Eee be kahrolası maşalar? daha ne istiyorsunuz?
  Alenen belli ki, Devlet Kurmak. Türkiye?yi bölmek. ABD?nin tetikçiliğini ve itliğini yapmak?
  Hem bu ülkenin ekmeğini yiyeceksin Eftelya! Hem de yediğin kabı kirleteceksin? Yazıklar olsun!.. İşte ASIL İHANET bu. Devlet kurmayı hayal eden teröristler. Türkiye?den defolun. Gidin sizi köpek gibi kullanan ABD ve İsrail?de devlet kurun.
  Sapık katliamcı ABD Başkanı BUSH, Irak?a saldırmak için yıllarca, Kuzey Irak?ta bölücü hainleri kullanmadı mı? Onları Irak devleti aleyhine silahlandırıp sonra da onlarla birlikte Irak?a girmedi mi? Irak?ta birbuçuk insanı katleden ABD kimleri piyon olarak kullandı? Elbette Kürtleri ve vatan haini peşmergeleri? Şimdi sıra Türkiye?de mi? Aslında hedeflenen bu. Kürtleri piyon olarak kullanmaya devam eden ABD ve İsrail, Türkiye?nin içindeki bu kangrenleri sürekli beslemekte ve canlı tutmaktadır.
  Meclise bakın. Yarısına yakın Kürt milletvekilleri yok mu? Eee daha ne istiyor bu sefil yaratıklar? Aslında cevap belli? Tarih çok iyi okunsun ve irdelensin. Türkiye?yi daha da zayıflatmak ve bölmek? Bölmenin baş aktörleri de maalesef içlerindeki Devlet Kurma hayalini yıllardır taşıyan ve bu uğurda kendilerini besleyen, koruyup kollayan Devleti yok etme pahasına ihanet eden Kürtler?
  Vatan bir, toprak bölünmez, bayrak bir, millet bir, mefküre bir diyenlere lafımız yok. Gerisi tamamen HAİNDİR?
  Hülya Hanım, barış çubuğu uzattıklarınız ne zaman ortaya çıkıp, ?Evet, biz bu ülkenin vatandaşlarıyız, bölünmeye ve bölmeye karşıyız. Terör yapanları _içimizden bile olsalar_ onları lanetliyoruz?? derlerse, o zaman da bizler sizden özür dileyecek ve düşündüklerimizin yanlış olduğunu ikrar edeceğiz. Ama, şimdilik sizin kadar iyi niyetli olamayacağız. Çünkü karşımızdaki hainler iyi niyetli değiller?
  İnsanların, Türk, İngiliz, Arap, Kürt, Ermeni vesaire olmaları kendi ellerinde değildir. Ve hiçbir ırka, hiçbir düşünceye peşin hükümlü ve kötü bakışlı asla değiliz. Yeter ki, HAİN olmasınlar.
  Selamlar

 19. hafize dedi ki:

  Bu kavgalar neden oluyor ;
  Kürtler özgürlük istiyormuş.Kimden istiyor?Kimler ölüyor?Ama zaten özgürler onlar.Okula gitmekse onlarda okula gidiyor,meslek sahibi olmaksa onlarda oluyor.Peki neden bitmiyor hala kavgalar çünkü kürdistanı kurmak istiyorlar ama bu hiç bir zaman olmayacak(gerçi biz olacağına inanmıyoruz)devlet içinde devlet olmaz.Zaten kin doluyum hepsine birde bayram öncesi şehitlerimizden sonra kinim daha da arttı.Artık istesek de kardeş gibi yaşayamayız.Ne zaman PKK biter işte o zaman herkes kardeş gibi yaşar.
  Bunların hepsi Amerika’nın oyunu. Türkiye’yi birbirine kırdırmak. Türkiye?yi bölmek sonrada ele geçirmek.Bizim başımızdakilerde onların dediklerini harfiyen uyguluyorlar.
  Türkiye?ye bakıldığında türkü,kürdü,lazı,çerkezi,arapı iç içe yaşamaktadır tabi birileri kalkıp çomak sokmazsa yaşarlar çomak sokarlarsa bir arada yaşayamaz hiç kimse.

Yorumun ne olacak?