Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

Bursa Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilen ”1.Uluslararası Karikatür Bienali” kapsamında ”Sudan sebepler, susuz gerçekler” adı altında düzenlenen karikatür yarışmasını, İtalyan sanatçı Agim Sulaj kazandı.

Sudan sebepler, susuz gerçekler” adlı yarışmaya 45 ülkeden katılan bin eser arasından dereceye girenler, Fransa’dan Gerard Vandenbroucke, Belçika’dan Bob Vincke, Ukrayna’dan Vladimir Kazanevsky, Rusya’dan Mikhail Zlatkovsky, İstanbul’dan Salih Memecan, İzmir’den Eray Özbek, Bursa’dan Ahmet Aykanat, Mehmet Kahraman, Cüneyt Şenyavaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sabri Yalın ve BURFAŞ Proje Koordinatörü İlknur Çatakşen’den oluşan jüri tarafından 3 turda yapılan değerlendirmeler sonucu belirlendi.

Yarışmaya İtalya’dan katılan Agim Sulaj’ın eseri birinci seçilirken, Polonya’dan Pawel Kuczynski ikinci, İranlı sanatçı Kambiz Derambakhsh’ın eseri üçüncü oldu. Yarışmada mansiyon kazanan isimler şöyle: ”Ankara’dan Sait Munzur ve İlker Gelen, Polonya’dan Grzgorz Szumowski, Bulgaristan’dan Rumen Dragostinov, İstanbul’dan Serdar Günbilen, Sırbistan’dan Jugoslav Vlahovic, Küba’dan Aristes Hernandez Guerrero, İsrail’den Sergey Sichenko, Polonya’dan Maciey Trzepalka ve Çin’den Ba-Bilg.” Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Yalın, resim sanatıyla desteklenmesinin ardından karikatürün tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de önemli gelişmeler gösterdiğini belirterek, Bursa’nın da karikatür alanında ciddi ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

Rusya Karikatüristler Derneği Başkanı Mikhail Zlatkovsky de Türkiye’nin sağladığı ilerlemelerle adeta bir karikatür okulu haline geldiğini ifade ederek, ”Karikatür dünyası için Türkiye’nin önemi büyük. Düzenlenen yarışmalara olan katılım da bunun en güzel kanıtı. Karikatür Bienali Bursa’da bu alandaki gelişime katkı sağlıyor. Umarım Bursa Türkiye’nin karikatür başkenti olur” dedi. Dereceye giren karikatüristlere ödülleri 3 Eylülde düzenlenecek törenle verilecek. Yarışmada birinci olan karikatüriste 5 bin, ikinciye 2 bin 500, üçüncüye de bin dolar para ödülü verilecek. Ayrıca 10 yarışmacı 200’er dolarlık mansiyon ödülü alacak. (A.A)

Yorumun ne olacak?