Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

Doğa Derneği uzmanları, dört partinin çevre politikalarını 15 başlık altında değerlendirerek seçim sonrasında çevre konusundan hangi sorunların öne çıkacağını, hangilerinin ise göz ardı edilmeye devam edeceğini ortaya koydu.

Şehirde yaşayana öncelik

Değerlendirme sonunda, kentsel yeşil alan, içme suyu kalitesi, iklim değişikliği ve sanayi atıkları gibi şehirdeki nüfusun önemsediği konuları öne çıkarıldığı; kırsalda yaşanan kuruyan göller, doğa ve tarım uyuşmazlığı, biyogüvenlik ve korunan alanlar gibi çok temel sorunların ise yeterince önemsenmediği görüldü.

DSİ ve inşaat şirketleri yoluna devam edecek

Parti programlarında, genel olarak küresel iklim değişikliği dile getirilmekle birlikte, bu sorunla iç içe geçmiş sulak alan kayıpları ve su kaynaklarının akılcı yönetimi en önemli sorunların kaderine terk edildiği görülmekte. Bu durum, Devlet Su İşlerinin (DSİ) ihale odaklı yanlış politikalarına yeni dönemde de göz yumulacağı ve Orta Anadolu başta olmak üzere ülke sathındaki akarsu ve göllerin, baraj ve sulama kanalları inşa eden şirketlerin insafına bırakılacağı anlamına geliyor.

Korunan alanlara yer yok

Bunun yanında, Türkiye doğasının korunmasında en önemli araçlardan biri olan korunan alanlar hakkında hemen hiçbir partinin politikası bulunmuyor. Oysa Doğa Derneği’nin Önemli Doğa Alanları çalışmasına göre binlerce hektar doğal alanın daha korunması gerekiyor. Ayrıca orman işgalleri, kaçak yapılaşma, orman yangını gibi sorunların çözülmesi için gerekli olan bilgi sistemlerini oluşturma ve izleme konusu da büyük ölçüde ihmal edilmiş durumda.

Konu hakkındaki görüşlerini bildiren Doğa Derneği Genel Müdürü Dr. Güven Eken ‘Görünen şu ki, hangi parti kazanırsa kazansın çevre ve doğa gelecek dönemde de kaybedecek. Bir sorun ancak kökte yatan nedenlere el atıldığında çözülebilir.

Önümüzdeki beş yılda Türkiye kamuoyunun çevre sorunlarının altındaki nedenleri tüm çıplaklığı ile anlayacağına ve bundan sonraki seçimde partilerin çevreye çok daha büyük önem vermek zorunda kalacağına hiç şüphe yok. Doğa Derneği, Türkiye’nin gerçek çevre sorunları konusundaki bilinçlendirme ve örgütlenme çalışmalarına önümüzdeki yıllarda hızla devam edecek’ dedi

Yorumun ne olacak?