Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

Doğru okuyorsunuz, hayır demenin dayanılmaz hafifliğini yaşıyoruz.

Biz hayır dedik bu yüzden içimiz son derece rahat.

Her nekadar kurunun yanında biz de  yansak da, beğenmedik

eleştirdik ama izin vermediniz deme özgürlüğümüz var böylece.

Ne bir parti, ne de bir fraksiyon etkisi…

Kişisel tercihle hayır dedik size.

Ne Türk toplumunun aptallığıyla ilgili Aziz Nesin ‘ i referans göstereceğiz,

ne de, Kıta Avrupası’ na ilahi tebliğmiş gibi, selam vereceğiz.

Kıta Avrupasından kasıt, elbetteki  bazen ;Pensilvanya bazen okyanus ötesi olarak zikredilen Amerika.

Ne Kırık Testi ‘miz var bizim , ne de Haliç de yaşayan Simonlar’ımız,

ne Dokuz Işık bağlar bizi,

ne de şimdi anlamında zedelenmeler olan Altı Ok.

“Bir gemiciğimiz bile yok anlıyor musunuz?”

Yoksa bu tufanda kalırmıydık hiç.

Mutlak bir dayanak istenirse ; aklımız ve yaşadıklarımızı referans gösteririz bizde size.

Yargı “arka bahçeniz” olsun varsın,

siz yazın siz oynayın,

çanak tutanlarla, dalkavuklar arasında yer alanlarla avuna durun siz…

Adalet anlayışınızı bir gözden geçirmenizi öneririz, öyle ya isminiz…

Yandaş medyayla, tek taraflı haberle basın meslek ilkelerini nasıl çiğnediğinizi

“görmedik, duymadık ,bilmiyoruz” deyip üç maymunu oynamamızı isterdiniz eminiz.

Ama ne yazık ki sizin de zikrettiniz gibi sahil kesimin klasik temsilsiciyiz.

Size göre; deniz ,rakı, balık demek belkide buralarda oturmak,

oysa bizim, sahte ışıklara ihtiyacımız olmadı, olmayacak hiçbir vakit.

Mehter marşına, İzmir marşını tercih ediyoruz; açık ve net.

Bertaraf olma pahasına, taraf olduk  peki ya siz?

“Herkes tercihiyle yaşar” elbette..

Sizi evet’lerinizle başbaşa bırakıyoruz.

 Hülya YALIM

www.hulyayalim.com

4 yorum yazıldı

 1. Gılmanşah dedi ki:

  Saygıdeğer ve çok kızmış olan alibey’e
  Aziz Nesin’e rahmet okuyorum ki; “yüzde 60’ı…” demiştir?!.. Şimdi hayatta olsaydı; “yüzde 42’si …” derdi. Çünkü darbe anayasasını savunan bu kesime mutlaka diyecekleri olurdu. Ve akıllı biri olarak da kesinlikle EVET derdi.
  Bu ülkede yaşayanların hal ve hareketine, inancına, giyimine, kuşamına, fikrine, zikrine ve dahi her türlü hal ve hareketine değil şahıslar, devlet dahi karışamaz… Karışıyorsa işte o devlet değil, dikta rejimidir. Mesela biri çıksa size ve ailenize bundan sonra keçi sakalınız olmayacak, sizden olan hanımefendilerin minileri daha da kısa olacak!… Ve benzeri salakça zorlamalar, diretmeler yaparsa?!.. Tavrınız ne olur!.. Herhalde olumlu olmaz. Adam gibi; ” size ne be zihin fukarası sefiller!…” diye haykırırsınız.. Öyle ya! mini mi giyersiniz, şort mu giyersiniz, vücut hatlarınızı patlatırcasına daracık mı giyinirsiniz?!.. kime ne?!.. Kim ne karışabilir ki…
  Türkiye’m laik, demokratik ve hukuk devleti olma yolunda büyük adımlar atmaktadır. Bu sürece hiç ama hiç kimse engel olamayacaktır. Bir avuç kafatasçı kelaynakı da koruma altına alacağız. Devleti yöneten aslanlar bu konuda da mutlaka gerekeni yapacaklardır.
  Ha pkk ha mhp… İki zihniyet de ırkçı ve kafatasçıdır. Atatürk’ün Nutuk isimli muhteşem eseri dikkatle okumanızı salık veririm. Muassır medeniyetlere ulaşmak için, fikri hür, vicdanı hür nesillerden bahseder. Türkiye’ye örnek olarak gelişmiş Avrupa ve Amerika’nın medeniyetlerini işaret eder. Kuru düşmanlık yerine, fende, teknikte, ilimde ve bilimde ilerlemeyi ve çağdaş medeniyeti hedef gösterir.
  Mustafa Kemal Paşa’nın annesi, eşi, kızkardeşi çarşaflıdır. Hadi kıvırın da görelim… Ne diyeceksiniz!.. “Onlar siyasi değildi!?..” Yapmayın be… Atatürk’ün devrimleri arasında her türlü düzenlemeye bakınız. (Haberiniz vardır umarım) Kadın kıyafetini değiştiren bir devrim göremezsiniz.
  Açık hanımlar ve kapalı hanımlar… Hepsi de bu ülkenin birinci sınıf namuslu, şerefli, onurlu, haysiyetli vatandaşlarıdır. Bireysel hak ve özgürlükleri vardır. Değişik kisveler altında her türlü kötülüğü yapanları örnek vermeye kalkarsanız… Sizde on örnek varsa bizde binlerce örnek var… Boşuna yarışmayalım… Bakın yol kenarı ağır kamu işçileri olan sevgili bayanlara!… Çarşafla mı iş tutuyorlar yoksa minilerle mi?… Bu örnekleme ile tüm mini etek giyenler ağır kamu işçisidir! diyebilir miyiz?!.. Asla, haşa ve kella!… İnsanları doğrulukları, erdemleri ve fiilleriyle değerlendirmek en doğrusudur.
  Aziz Nesin haklı. Hem de çok haklı… Değişim ve gelişim karşısında çaresizliğe kapılanların, 1940’lı yıllarda kalmışların, çağdaşlaşmaya ve globalleşmeye ayak uydurumayanların mağara devrinde kalmaya inat etmeleri, aydınlığa ve güçlü geleceğe direnç göstererek statükocu zavallılığa razı olmaları gerçekten rahmetli Aziz Nesin’i hep derhatır etmektedir.
  Ünlü bir düşünürün sözünü hatırlatayım. “Güneş balçıkla sıvanmaz. Gözünü kapayanlar ancak kendilerine gece yaparlar…”
  Türkiyemizi yöneten dünkü acizlere bakınız. Süklüm büklüm duruşlarından milletçe utanıyorduk.
  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde dünya liderlerinin karşısında 3 liderin duruşu gurur vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın… Gerisi gözler önündedir.
  Din ve dini duyguları kullananları, kullanarak insanları istismar edenleri lanetliyoruz. Derin devletin kuklaları Müslüm Gündüzlerin, Ali Kalkancıların gerçek yüzleri ortaya çıktı. Hiç mi basını takib etmediniz. Sisi lakaplı dönmenin oyunlarını ve senaryolarını hiç mi okumadınız… Bunların tamamını lanetlidiğimiz gibi, Atatürk’ü de kullananları ve istismar edenleri de lanetliyoruz.
  Herhalde bu konuda farklı düşünmüyoruz. 🙂
  Hem edebiyatçı hem de tarihçi olmam hasebiyle, Atatürk hakkında ilkokul kitaplarındaki karga hikayelerini sakın hatırlatmayın lütfen.
  Mustafa Kemal Paşa hakkındaki Devlet arşivlerindeki belgeleri size anlatsam mutlaka fikir ve inanç dünyanızı yeniden kurgularsınız.
  Evet, hoşgörü ve saygı… siz ne olursanız olun. Düşmanca ve saldırganca davranmadığınız müddetçe saygı göreceksiniz. Ve insan olma gereği, size düşmanlık ve saldırganlık içinde olmayanlara da aynı saygıyı -zor olsa da- gösterme durumundasınız. Maksat bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Yok! illah bağcıyı sevmedim, döveceğim diyorsanız!… Kalın sağlıcakla…

 2. alibey dedi ki:

  @Gilmansah
  Gilmansah’ a

  sivil idarelerinmi sen buna sivil darbenin gelmesi desen daha akla mantığa uygun olur. ya taraf olursunuz ya bertaraf diyen biri nasıl olurda sivil darbeci olmaz. aydın cahil konusuna gelince AZİZ NESİN’ in o meşhur sözünü hatılatırım. %60 lık geri zekalı oranını. yok bu kelime çok sert oldu dersen haklıya hakkını vermek gerek . aziz nesin tam doğruyu demiş. Türkiye’yi keyifce yönetmek öylemi .o kadar kazanılmış değerleri üçe beşe bakmadan satıp savurmak keyifce olmuyor değilmi? borcu kapatmak için devlet malını birazcık vicdanları sızlamadan satmaktan geri kalmadılar bu keyif olmuyor öylemi? seçkin soysuzlar demekle kimi kasteddin bilmiyorum . ama hatırlaki bu ülkeyi 2002 denberi senin ve senin gibilerin seçtiği seçkinler yönetiyor. bu seçtikleriniz soylumu ne dersin? ama benim seçtiklerim hakiki soyludur ordan burdan kapma değildir. hakiki saf türk?dür. darbecileri bende sevmiyorum. sen o derbecilerin yargılanacağınımı sanıyorsun. o gencecik fidanları asanları yargılayacağınımı sanıyorsun? yok eğer böyle bir beklentin varsa komik bi durumdasın. Milyon?larca evet sebebiniz var öylemi. asker oğlunun sağ sağlim geldiğini göremeyen ailenin üzerinden yapılan evet? in gururunumu yaşıyorsunuz. Bu ülkenin memurunun işçisinin elinden alınan grev hakkına evet dediğiniz içinmi gururlusunuz. adil olmayan bir referandum oldu . milli servet heba edildi parklar köprüler kaldırım taşları akla mantığa gelmedik yer evetlerle doluydu bunca para benim senin cebinden çıktı . savrulan paralara adil olmayan seçiminmi gururunu yaşıyorsnuz. insanları iftara çağırıyorlar bi bakıyosunuz aldığınız yemek tabağının altında üstünde yanında kenarında neresi varsa orası evetlerle dolu burda yapılan inaç sömürüsünün gururunumu yaşıyorsunuz. akp mitinglerinde devletin güvenlik görevlileri başka işi gücü yok gibi binlercesini oralara yığdı diyemi gururlusunuz. CHP – MHP mitinglerinde yapılan provakatör afiş eylerimlerinin rezilliğinin gururunumu yaşıyorsunuz. farkındamısınız ne kadar rezil bir gurur hikayesi var evet diyenlerin . bu kadarlada değil tabiki binlercesi milyonlarcası var tabiki. okyanus ötesi demişsin doğruya yıllar önce ölmüş bu dünya ilişkisini kesmiş hakkına rahmetine kavuşmuş insanları bu rezilliğe alet edenler şimdi gururludur değilmi? vatan perver öylemi okyanus ötesi vatan perver öylemi ortak düşmanımız ABD nin kucağına oturan biri nasıl oluyorda vatanperver oluyor. cebindeki paraya bak bakim birde kanaltürk ü aç bakim kanaltürk ün amblemiyle parandaki ayyıldız amblemin nasılda birbiriyle aynı olduğuna bi bak. bu ülke huhuk ülkesi olmalı şeriat ülkesi değil. senin vatanperver dediğin o şeriatın peşinde . cahil bırakmanın peşinde. şimdi dersinki. ne cahil bırakması o kadar okul açtırdı dersin . açtırdı ama neden o okulllarda bu ülkeyi gerilikten kurtaran ŞANLI KOMUTANIM MUSTAFA KEMAL ATATÜRK e olmadık hakaretler var bundanda haberin var olsa gerek. ama sanırım sende ATATÜRK karşıtı birisin.
  tesettürlüler hepsi öyledir demedim. ama taktığı tesettrürün inancı gereği değil siyasi düşüncesi gereği taktığı açıkca belli %80 nin. senin temizlemeye çalıştığın kimileri nuska hocalar milleti nasılda namuslarıyla oynuyorlar. muska yazdım deyip ne pislikleri yaptılar halada yapıyorlar. rahiplerin ve rahibelerin . hepsi iyi demiyorum . nasıl bu ülkede bazı adi alçak hocalar ahlaksızlığın abidesi ise ordada ahlaksızlığın abideleri onlar dan bazıları olablir. ama onlar kesinlikle giydikleri elbiseyi siyasi simge olarak taşımıyor. o rahiplerin pornografik görüntüleri varda bu ülkedeki başında örtü bacağında daracık dar pantolonlular yapmıyormu. yada hocayım ayağına yatan adi şeresizler yapmıyormu. müslüm gündüzü hatırla . ali kalkancıyı hatırla.
  PKK boykot etti öylemi? bunu ne kadar rahat söylüyorsun inanılmaz bişey. ne kadar rahatsın. referandumdan evet çıkınca pkk yandaşı BDP diyarbakır belediyesinde kutlama yaptı görmedinmi. belediye binasına pkk nın sözde bayrağını astılar. sen bunu göre göre pkk ya destek verenler boykotmu etti sanıyorsun. BDP çıkan sonuçtan memnunuz demedimi. merak etme pkk çıkan sonuçtan çok memnun. çünkü anlaşmalı girildi bu referanduma. sandıktan evet çıktı adamlar iki saat sonra bangır bangır bağırdı özerklik istiyoruz diye. kabul edemediğiniz çok şey var . bu ülkeyi parçalamak isteyen bir iktidar var. pkk ya verilmiş sözler var eminiz artık. yoksa bu pkk siyasetçileri neye dayanarak hükümete baskı yapıyor. chp tankı tüfeği çevirmiş öylemi komik olma . chp hiç zaman darbeyi savunmamıştır. darbeye karşı geldi diye bir çok chp li cezaevlerinde yatmıştır işkence görmüştür. mhp nin içindemisinki bu kadar eminsin. senin savunduğun akp ve yandaşlarına 12 eylül darbesi yaramıştır en çok onlar güçlenmiştir. hangi akp li 12 darbesinde içerde yatmıştır . dinci tayfanın hangisi darbe dönemini kötü geçirdi? ertuğrul günay deme sakın onun avukatı önder sav – kemal anadoldu. şimdinin kültür bakanı o yıllarda bi başka adamdı. şimdi yanında olduklarıyla yan yana gelmek şöyle dursun aynı sokağı kullanmazdı. şimdi yaşadığımız baskıyı zulümü bu halk hiç zaman görmedi. kendi halinde bir vatandaş bile tereddütte ki acaba konuşurken iktidara karşı laf edersem başıma bişeymi gelir diye. bu nedir? darbe değilmi özgürlüğe yaşama hakkına darbe değilmi . bu bir sivil darbe değilmi? bu anayasayı akp yapmıştır sırf kendi çirkinliklerini örtmek için hukuku ezebilmek için . kendi kılıfına göre hukuçular yerleştirebilmek için. akp anayasası olduğunu sen dahi biliyorsun. kendi kendini inkar ediyorsun her ne kadar onaylamıyorsam da tercihlerine saygı gösteriyorum diyorsun . bu nasıl bir bir saygı. hem saygı gösteriyorsun diğer taraftanda tercihini yapmış kişiyi yada kişileri eleştirmekten de geri kalmıyorsun . bu senin saygı anlayışınmı? istemeyiz senden gelen saygıyı o halde..
  ben açıkca diyorum . bu da benim tercihim. ben açıkca diyorum . saygı gösteriyorum sonradanda onaylamıyorum diyen biri değilim. açıkca . yapılan bu yanlışlığa saygıda göstermiyorum tamam…
  mhp pkk ile aynı pota da olamaz. ben mhp li değilim olmamda. ama mhp asla ve asla pkk ile aynı kefeye konulamaz. ama akp ile pkk aynı kefede gayet güzel durmuyormu ne dersin? pkk dağda siyasal ayağı BDP diyarbakırda ile AKP liler istanbulda nasılda ortak dilden sevindiler değilmi. sende bunları izlerken guru duydun değilmi . helal olsun sana ne diyelim. aynı anda pkk ile aynı sevinci yaşadın aynı gururu hissettin burdan seni ancak alkışlarım .
  baştan ne dedim AZİZ NESİN ne demiştiki dedim bu ülkenin %60 gerzekalı demiş dedim değilmi. bu çok doğru bir tesbit. bunu inkar edemezsiniz.
  senin o kahraman ilan ettğin pensilvanya vatansevmezi hoşgörü abidesi yapman acı bi durum. sen sakın ol bana tavsiyedede bulunma . kimseden tavsiye alacak durmumdada değiliz. ne yaptıda kahraman oldu. bu ülkenin içine fitnelik sokarakmı kahraman oldu.
  senin beğenmedğin sırtı kıllı göbeğini kaşıyan bir çokları senden ve senin giblerden daha gurur sahibidirler bunuda unutma. sırtı kıllıdır bu onun öküz oldu anlamına gelmez. %60 lık kesimmi çare olacak . %60 lık kesimmi aydın 🙂
  kafasında örümcekler ağ kurmuş ileriyi göremeyen iş birlikçilere lanet edenler bu ülkeyi kurtaracaktır bunu göreceksiniz.

  ATATTÜRK düşüncesini taşıyan yüreğinde bölünmez bütünlük sevgisini bulunduran mandacılık zihniyetini taşımayan bir avuç dahi vatan toprağını vermeyecek kişiler bu vatanın has evladıdır. ben bu günün geri kafalılarının bir zamanlar kubilayı şehit edenlerle aynı zihniyette olduna çok eminim.

  “ ESKİYEMEN “ BİR DEVLET ADAMI BİR BÜYÜK KOMUTAN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLECEĞİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE ONU SEVEN BU AKLI SELİM YÜCE MİLLET demiştirki NE MUTLU DİYENE ? BU SÖZÜ DİYE BİLEN İNSANDIR.

 3. Gilmansah dedi ki:

  Ne mutlu EVET diyen özgürlükçülere, ne mutlu militarist askeri rejimlerin defolup gitmesi ve sivil idarelerin gelmesi için EVET diyenlere… Ne mutlu insanları katekorize etmeden AYDIN ve CAHİL diye ayırma nezaketsizliğine girşimeden özgür iradesiyle EVET diyenlere… Ne mutlu, Aydınlık ve çağdaş geleceğimiz için EVET diyenlere… Nu mutlu, bir avuç seçkin soysuzun Türkiye’yi artık keyiflerince yönetmelerine engel olmak için EVET diyenlere… Ne mutlu, gencecik çoçukları (sağcı veya solcu farketmez) asan iğrenç darbecilere dur demek için EVET diyenlere… Ne mutlu, yüzbinlerce, milyonlarca, EVET demek için sebebi olanlara… Ve ne mutlu ki, Okyanus ötesinden gelen iç açıcı mesajlara uyup EVET diyen vatan evlatlarının çoğluna, sağduyusuna, vatanperverliğine!…
  EVET demenin dayanılmaz hafifliğine ve mutluluğunu yaşayanlara binlerce mutluluklar diliyorum…

  alibey Efendi!
  Yazınızda “vicdan” kelimesini herhalde sehven “vijdan” diye yazmışsınız… İzniniz ve hoşgörünüzle düzelterim!..

  Tesettürlü vatandaşlarımızı rahibelere benzetme alçaklığında ve terbiyesizliğinde bulunanlardan bahsetmiş ve tuhaf bir şekilde savunmaya geçmişsiniz. Hiç mi? basını takib etmiyorsunuz. Papaz ve rahibelerin pornografik maceralarını hiç mi duymadınız. Bakınız, Bugün tarihiyle basında çıkan haberlere göre Papa, İngiltere’yi ziyarete gitmiş. Orada papazların ahlaksızlığını, çocuk pornosunu sorgulayacaklarmış!.. Açın okuyun!.. Lütfen…

  Elbette rahip ve rahibelere dil uzatmak, tümünü ahlaksızlıkla suçlamak zeka özürlülüktür. Ama sizin, rahibeleri (tüm çarşaflıları kastetmeden!) üstün tutmanız! ve tercih etmeniz “bertaraf olmamak için belli ve bizce malum! bir tarafa TARAF olduğunuzu” gözler önüne seriyorsunuz.

  PKK boykot etti!… CHP, MHP, Kokuşmuş Militaristler, Tankı tüfeği halka çevirmişler, darbeciler, darbeci yalayıcıları, vs, vs, vs, HAYIR dediler!.. (Maddeleri okuyup, vicdan muhasebesi yapan ve sırf bunu akp yapıyor diye değil, kendi doğrularına ve akılcı gerekçelerine göre HAYIR diyen vicdanı hür, aklı hür HAYIR’cıları tenzih ediyorum. Her ne kadar onaylamıyorsam da tercihlerine saygı gösteriyorum…) Ama, sizin gibi asla aşşağılamıyor ve nefret etmiyorum.

  alibey Efendi! Kendinizle o kadar çelişiyorsunuz ki!.. MHP’lileri anlamadığınızı ve bazılarının evet dediğini yazmışsınız. Öyle mi? Yani pkk ve mhp’nin Hayır çıkması için aynı potada buluşmalarını mı istemişsiniz…

  Son olarak!.. Evet, diyenlerin kendini bilmeyen kültürsüz cahillerin olduğunu yazmışsınız!… Ben o kadarını demeye asla cesaret edemem… Ama size de bol bol okumayı, fazlalıklarınızı yontmanızı ve Pensilvanya kahramanı gibi hoşgörülü olmanızı tavsiye ederim.

  Bundan sonra bir avuç O biçim tarafından tavsif edilen, “sırtı kıllı, göbeğini kaşıyan” kesimin kapsamı alanına gireceksiniz! Ve umarım her kes girecek!.. Bidon kafalılar, bundan sonra kokuşmuş, zorbacı, ittihat ve terakkici, çürümüş, tefessüh ve teaffün etmiş ve dahi kokuşmuş postal kafalılara çare olacak, umut olacak, aydınlık olacak… Ne mutlu, Türkiyemin has evlatlarına, Anadolu toprağı kokan çadaş, aydın, mert, dürüst ve donanımlı insanına…

  Eskiler demişler ki; “men dakka, dukka!..” Ne mutlu insanım diyene…

 4. alibey dedi ki:

  yüreğine sağlık hülya hanım . evet verenler ertesi gün pişman oldular ama keşkelerle olmuyor. zorbalara fırsat doğdu ellerindeki koz dahada büyüdü. türkiyenin herbir ili dengezsiz bir referandum zürecinden geçti. adil bir seçim olmadı. bu referandumda kendilerini satanlarımı ararsınız şerefini ayaklar altında bırakanlarımı arasınız gizli evetçilermi sinsi planlarmı hepsi bu referandumda oldu.
  okyanusn ötesi dediği oldu. ölüler oy kullandı. 50 yıl önce ölen halamın oy pusulası çıktı listeden bulup sildirdik bellimi olur birini bu kişi diye getirip kullandırabilirlerdi. esenyurtta 80 liraya şerefini satanlar oldu. bağcılarda 200 liraya onurunu verenler oldu. oy namustur. para için namusunu hiçe sayanlar istemeyiz hayır demesinler. vatan millet diye cangır cangır bağıran bi takımlar a ne oldu gördük vatan seviglerin sivasda evet manyağı olmuşlar. her nedense ülkücüyüm diyen kimileri şehit cenazelerinde şehitler ölmez vatan bölünmez derler ama o askeri şehit edenlerle aynı masay oturup vatanı bölmek isteyenlere çnak tututlar pkk ile aynı safta oldular. bumudur ülkücülük. bumudur milliyetcilik. asıl vatanını sevenler bu referandumda oyunu hayır kullananlardır. bi gerçekten bahsedeyim ben sandık başında görevliydim . konuşması düzgün duruşuyla insan gibi duran karşısındakine lütfen diyerek hitap edenler içeri girerken merhab arkadaşlar günaydın diyenler hayır kullandılar. bunu açık açık gösterdiler. ama içeri girip sanki mağaraya girer gibi gelenler merhaba dmeyi bilmeyenler bu eferandumun ne oldunu soranlar ne işe yarayacağını soranlar bir tek noktaya sabitlenmiş öğretilmişlerdi. mührü BEYAZ a basacakmışım dediler. şu bir gerçek kimse inkar edemez. aklı başında neyin ne oldunuğunu bilen vatanını seven aydın düşünceli zorla kazanılmış bo topraklara bir vefa borcu oldunu bilip vijdanı sızlayan gözünde kaybedilmiş onca şehidin acısının göz yaşı olan her vatandaş HAYIR DEMİŞTİR. diğer taraf sa iki paket makarna ya bir kaç liraya kendi satanlar kendi bilmeyen kültürü olmayan cahil beyinler EVET demişlerdir. ve bu evet den pişmnalık duycakları da açıkca bellidir. ama ne yazıkki pişmanlık onlara ne kaybettikleri şereflerini ne onurlarını geri getirmeyecektir. HAYIR diyenler alnı dik şekilde haklılığın gururunu yaşayacaklardır. şunuda unutmayalım konyada bir cami de hocanın verdiği vaaz aynen şöyle : bu referandumda evet demek hacca gitmek ten daha sevaptır demiştir. ardından başbakanın bayram namazı çıkışında inancı nasılda ayaklar aıltına aldını bütün millet alenen izledi. insanların inancını ifa ettği yerde referandum konuşması ve yapmıştır. bunların müslümanlığı bu kadar işte. özde müslüman gerek sözde değil. bıraklım müslümanlığı insan olmak gerek. manevi değerlere saygı gerek. her inanca aynı gözde bakmak gerek. çarşaflılar rahiblere benzetilmiş bence çok yanlış yapılmış . neden derseniz o rahibler içten fesat değilller elbiselerini siyasi bir simge olarak giymiyorlar rahibe kıyafetini giyip sonra ahlak dışı işlere karışmıyorlar en azından. rahiblere benzetilmişler ne mutlu onlara keşke onlar kadar şahsiyetli olsalar . her çarşaflıda kötü demiyorum . ama orda cazgırlık yapanlar bence rahibelerein eline su dökemez. ne olursa olsun birgün doğru kazacak . başka yolu yook.

Yorumun ne olacak?