Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

Bir renk fokurduyor içimde… Nasıl desem suyun kaynama noktasını aştım,en sonunda taştım belkide “hamdım piştim.” Bulantılar geçiriyorum hangi atmosfer tabakasındayım bilmiyorum, yanımdan yıldızlar,içimden dalgalar geçiyor, tuzlu sular bağrımı deliyor. Dibe mi vurdum göğe mi vardım dengimi ararken rengimi mi kaybettim yoksa?

İsterlerse bu renkte çamura bulasınlar beni hiç farketmez. Vakit geçirmeden Gargamel’in kötü oyunlarına veya kedisi Azman’a rağmen şakacı ,sakar,obur, hayalci bir şirin veya bir şirene olarak yeniden doğarım .

Sözünü ettiğim rengi muhtemelen anladınız ama ben yine de söyleyeyim mavi…

Dünyamız bir mavi gezegense eğer, tanrıların elleri varsa eğer, ya o eller mavidir ya da dünyamız maviye bulamıştır tanrıların ellerini …

“Alışamadım bir türlü sığlara benim yolum derinlere derinler mavidir.” “Işık biraz daha ışık diyen” Goethe gibi “mavi biraz daha mavidiye haykıracağım neredeyse…İçimdeki coşkunun da korkunun da rengi mavi.

“Mavi başlıklı kız” olurum gerekirse… Saçlarım değil kirpiklerim “Lapeska” gibi olur o renge ulaşırsam.

Psikolojiye göre ruhsal dünyanın ve derin tutkuların ifadesi olan mavi genelde dinlendirici özelliğinden ötürü evlerde ve iş dekorasyanlarında tercih edilen ve en önemlisi dünyaya hakim bir renk.

Yatıştırıcı ve güven veren bu rengin kıvamı biraz kaçarsa moral bozan kasvet veren bir renge de dönüşebiliyor malesef.

Malum kulağımızla duyduğumuz ince ve kalın seslere göre renk analizleri yapılıyor eee bu durumda sözüne ettiğim rengi yere göğe sığdırmayan renk ayrımcılığı yapan gözüm  değil de kulağım mı yani?

Güzelliğin barışın,sevginin ve görev bilincinin rengidir mavi onur ve gurur yükler. Ama aynı zamanda mavi renk sürekli bir arayış içerisindedir. Şüphe,güvensizlik bu rengin olumsuz özelliğidir.Filozof bir renk(!)

Kosmosun rengi olan mavi, insanı gerçekleşmesi mümkün olmayan hayallere de sürükleyebilir. Mavi durgun,ağır ve soğuk bir kişilikte oluşturabilir.

İngiltere’de üzgün, Almanyada sarhoş ve Rusyada gay anlamına gelebilen mavi gerçekte sema anlamına gelen Türkçe gök sözü bilinen en eski çağlardan beri öz anlamının yanı sıra bugün daha çok Arapça’da su anlamına gelen ma sözünün türevi olan maîden bozmadır.

Mavi kırmızının panzehiridir, öyle ki eski çağlarda kadınların muayyen günlerini dengelemek için mavi renk giydirilirmiş; mavi ayrıca yüksek nabız, hipertansiyon ve ateşli hastalıklarda tedavi amaçlı kullanıldığında iyi bir şifacıdır.

Evet sevgililer gününü bir günle ve bir renkle değil zorlayıcı dayatmalara kanmadan farklı sıradışı hediye almak isteyenlere duyurulur;

sevgililer günü hediyesi seksi olsun istiyorsanız saks mavisi

pahallı bir hediye olsun istiyorsanız petrol mavisi

daha özel istiyorsanız parlament mavisi

yüksekten uçuyorsanız gök mavi

dibe vurmuşsanız çivit mavisi

daha da açılmak istiyorsanız deniz mavisi

ortalama bir şey alacaksanız cam göbeği mavisi hediye edin sevdiğinize.

Daha ağır bir şey arıyorsanız firuze mavisi alın yani Batılıların değişiyle turkuaz mavisi…

Siz de “tek hücreliler bile senden daha romantik” umarım demezsiniz. Öyleyse şiire ne dersiniz?

“Mavi gözlerin kelepçesi yüregimin

kirpiklerin demirparmakliklari andiriyor

Iste! yine tutsaginim al götür beni istedigin yere

nasil olsa ikimizde ayni hücrenin maviligindeyiz.”

“güneşin önünde
yarım kanat yelkenlidir aşk…
alır götürür seni
bilinmeyen maviliklere
mavi sevdadır bi’ tanem
mavi umut
sen gönlünü mavi tut emi ?
mavi tut.”

Daha somut bir hediye arıyorsanız “Mavi ve siyah” Uşaklıgil, Mavi Tüy Richard Bach, Kumral Ada Mavi Tuna Buket Uzuner, Mavi Maske Aysel Özakın, Mavi Evdekiler Frida Troçki Stalin, Mavi Sabahlar Jean Marie Laclavetine, Mavi Yunuslar Sarayı Birigitte Riebe, Mavi Karanlık Vedat Türkali, Mavi Sürgün Halikarnas Balıkçısı…

Görsellik ön planda olsun istiyorsanız ;nostaljik film “Mavi Göl”,festival filmleri “Mavi” ve “Kağıt Mavi Olacak”, Nazım’ın hayatını anlatan “Mavi Gözlü Dev..”

Daha maceralı bir hediyeden yanaysanız, mavi yolculuğa hayır diyemezsiniz?

Daha da zorlarsanız müzik blues, içki istanblue, giysi olarak bluejean’i öneririm size…

Sözle müzik birleşsin istiyorsunuz anlaşılan, “Mavişim” Ahmet Şafak,”Mavi Kuş” Bülent Ortaçgil, Aylin Arasım “Üzerimde Sevdiğin Mavi Elbise”(senin gibi)Barış Akarsu “Mavi”, Haramiler “Mavi duvar”, Kırıkgitar “Mavilikler”,Onur Akın “Asi ve Mavi”,Sibel Alaş “mavi düşlerden” ,Yeşil Salkım “Deli mavi…”

Evet ben de “insanlar ikiye ayrılır maviler ve diğerleri “diyenlerdenim. İçimde fokurdayan maviliğin köpükleri bu yazıyı okuyanlara sıçradı ister istemez.

İnanmayan aynaya bakabilir görmüyorsa mavi rengi yanlış yerde aradığından olabilir mavi belkide sevgilinin gözlerinde gizlidir burada maviliği bulanın geldiği yer sevginin son haddidir.

Hülya YALIM

www.hulyayalim.com

6 yorum yazıldı

 1. serkan dedi ki:

  Öncelikle geç de olsa herkezin Sevgililer gününü kutluyorum. Her ne kadar sevgili sadece o güne has hatırlanmamalı olsa da bugünün anlamı her sevgili için farklıdır. İster Asyalı olsun ister Avrupalı, ister çerkez olsun ister Arap her yerde sevgiliye aşk aynıdır. dolayısıyla hangi ülkede ne yasak olursa olsun insanlar bu duygularını ne saklayabilir nede bu günün heyecanını gizleyebilir. Yasak sadece sevgililerin sevgilerini herkezin gözü önünde yaşamasını engeller. Zaten gerçek sevgide buna ihtiyaç duyulmaz.
  Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemiyorum. Sözlerim yasak edilen yerleri tasvip ettiğim anlamına gelmesin sakın ben sadece sevgililer gününün hangi dinden geldiği ile değil de sevgililerin birbirlerine yaptıkları şirin jestlerden bahsediyorum.

 2. Administrator dedi ki:

  Nedendir bilemiyorum ama yazı beni çok etkiledi. Başlarda Neden Mavi diye düşündüm! Sonra bu yıl zaten mavi yılı dedim. Çünkü bizde okulda çocukların okuma bayraı için “Mavi” temasını seçtik. Demek ki insanlar üzerinde mavinin etkisi böyleymiş. Ama Denizlerdeki maviyi yaşamadıkça, Gökyüzündeki Maviye ulaşmadıkça aşkın tadı çıkmıyor…

 3. afo dedi ki:

  Yazıyı okuyunca anladım ki ben maviyi hiç bulamamış ve görememişim.Yanlış yerde aramışım Hülya Hanımın değimiyle.Ama artık öğrendim nerde arayacağımı.
  Bende maviyle ilgili bir şiir eklemek istiyorum.

  Mavi
  Gökyüzü mavi
  Deniz mavi
  Yaşam mavi
  Sen mavi

  Anılarım mavi
  Hayallerim mavi
  Ümitlerim mavi
  Sevgim mavi.

  Yüreğine ve eline sağlık Hülya Hanım.

 4. Gültay dedi ki:

  Konu: Sevgililer Günü?önceden küçük zümre bunu kutluyordu son zamanlarda daha çok yayıldı ,ülkemizde de artık gelenek haline geldi bazılarının merakla beklediği ,bazılarının gelmesini istemediği yeni eğlence ve hediye günü.Umarım sevgililer günü tıpkı anneler günündeki gibi amaç sadece sevgiliyi hatırlamak olur sevgiliye mecburen hediye almak değil.Herkes sevdiğiyle mutlu yıllar geçirmesi dileğiyle?

 5. secih dedi ki:

  KÖPÜKLER HAYALDİR ELLE TUTULMAZ, ÜSTÜME SIÇRASADA İZ YAPMAZ.
  HÜLYA HN, yazı çok güzel gerçekten duygularınıza sağlık, bu yazının son iki parağrafı çok önemli bahsettiğiniz aynanın karşısına geçip maviyi aramak güzel, renklerinde tıpkı diğer dünya nesneleri gibi bir gizemi bir sırrı var sistemi olan herşeyin bir düzenleyicisi vardır renklerde dünya sistem varlıklarından ve herbirinin bir özelliği olması itibarıyle bir düzenleyicisi olduğunu haykırmakta, ben O nu aynada görmesemde varlığına inanıyorum onu görmek için aynanın görüntü açısında olması gerekir bu açı oluşmadığı sürece görünmez ama vardır ve mutlaktır.
  umarım ibrahim tatlıses bu yazınızı okumaz çünkü mavi mavisini atlamışsınız :))

 6. gilman dedi ki:

  Kutluyorum…
  Aziz Valentino ve KIRMIZI RENK yerine (kırmızı ateşi, ihtirası, coşkuyu, azgınlığı, şehveti ifade ettiği içindir…) işte kendi günümüzü ve kendi rengimizi oluşturabiliriz…

  MAVİ iyi bir fikir… Ve değişik tonlarda vermiş olduğunuz mavinin pek çok manaları ifade edebileceğini gayet güzel bir şekilde, vurgusu da bayağı güçlü olarak yazmışsınız…

  Benim anlatmak istediğim işte bu… Hani daha önce de yazmıştım sitenizde; EĞİTİM ŞART diye… Kel alaka demeyin hemen lütfen!.. Bakın eğitimli olursak, elalamin (EVRENSEL YUTTURMACASINA sığınmayalım, resmen kültür emperyalizmi) Aziz Valentino’suna ve AZGIN TEKE RENGİ KIRMIZI’sına kendimizi kaptırmayalım…

  İşte somut bir ve harika bir örnek. Hem de akılcı bir bir alternatif… Ve mavi’nin olağanüstü ton cümüşünün her türlü duygu sorunsalına çözüm seçenekleri… Evet, evet… Dediğim tam olarak bu… Biz diyelim, biz uyduralım ve sahip çıkalım… Öyle olsun, ama BİZİM olsun…

  Sevgiye, sevgililer gününe, hediye almaya ve vermeye, özel günleri başka bir coşkuyla kutlamaya tabiki karşı değilim… Ama, sevgilerimiz, sevgililer günümüz ve sevgililerimiz yeterki ithal olmasın… Öz olsun, yerli olsun, yerel olsun, milli kimliğimizden ve kültürümüzden renkler taşısın…

  Hülya Hanım, maviyle dansın süper olmuş…
  Selamlar

Yorumun ne olacak?