Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce
Düşünceler Düşünce » 'ayrımcılık' etiketli yazılar

Belirsiz bir zamanda yaşamımızı sürdürüyoruz. Eylemlerimizi her zaman olayların seyrine göre düzenlememiz imkansızdır. Fakat bu zamanın gerisinde durmak da ne kadar mümkün olabilir?

Dünyanın üstün bir anlamı yoksa da, bir şeyin anlamı vardır: İNSAN.

Çünkü anlam bulunmasını zorunlu kılan tek varlık insandır. Bu dünya en azından insanın gerçeğini taşımaktadır. İnsanın görevi de yazgının karşısında dünyaya akılsal gerekçelerini vermektir.

Yaşam karşısında düşünceyi kurtarmak istiyorsak düşünceyle birlikte eylemlerimizi de kurtarmamız gerekir.

Kant?ın dediği gibi “doğa hiçbir şeyi boşuna yapmaz araçlarını  kullanırken de tutumsuz değildir. Doğa insana akıl ve buna dayanan istenç özgürlüğü vermiştir; bu da doğanın amacı için açık bir imdir”.

Buna göre insanı içgüdünün yönetmemesi onun her şeyini kendinden çıkarması gerekir; yiyeceğini giyeceğini kendini korumanın yollarını buluşu (doğa aslana pençe, boğaya boynuz vermiştir, insana ise yalnız el vermiştir). -Devamı »

Geçen yazıda, hastalıklı zihnin oluşturduğunu iddia eden, hatta hastalıklı alfabetik sıralayan ?Hastalıkların Zihinsel Nedenleri? adlı kitaptan söz etmiştik.

Kitaba inanıp inanmamayı size bırakmıştım fakat, bu hafta kitabın en önemli eksikliğinden söz etmeden geçersem, hatalı olmasa da eksik bilgi vermiş sayarım kendimi.

Hani hastalıklar alfabetik sıralamaya göre düzenlenmiş, aklınıza gelecek tüm hastalıklar için de mevcut demiştim ya… Yalan, hem de kuyruklu yalan.

Hani nerede? Bir halkın, bir grup insanın diğer halk ya da insanlardan farklı olmakla kalmayıp, aynı zamanda diğerlerinden fiziksel entelektüel ya da ahlaki bakımdan daha iyi, daha güçlü, daha yüksek ya da yaratıcı olduğunu, bu üstünlüğün atalardan miras alınmış olan biyolojik farklılıklardan kaynaklandığını savunan, ?IRKÇILIK!?

-Devamı »