Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

İki Yazıdan “Ekşi Sözlük”e Erişim Engellendi
Adnan Oktar’ın şikayetiyle Ekşisözlük sitesine mahkeme kararıyla erişim yasağı getirildi. Ekşisözlük avukatı Purut karara itiraz ettiklerini söyledi; “Tedbir istenen içerikleri aynı siteden kaldırdık. Karar orantısız ve çözüm de değil” dedi.

BİA (İstanbul) – Eyüp 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Adnan Oktar’ın kişilik haklarına saldırı niteliğinde yayın yaptığı gerekçesiyle popüler İnternet sözlüğü Ekşisözlük sitesine erişim yasağı koydu.

“Esrarla ilgili tavsiye edici ve esrara ulaşımı kolaylaştırıcı yorumlar” nedeniyle Şubat 2006’da mahkeme kararıyla tüm erişimi geçici olarak engellenen Ekşisözlük, bir kez daha aynı ağırlıkta bir cezayla karşı karşıya kaldı.

sozluk.sourtimes.org sitesine erişmek isteyen Sesli Sözlük okuyucuları, “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” mesajıyla karşılaşıyorlar.

Av. Purut: Site kapatma kararlarıyla bir yere varılamaz

Birkaç yazı nedeniyle tüm sitenin erişime kapatılmasını eleştiren Ekşisözlük avukatı Başak Purut, “Şahsi fikrim, site kapatma kararlarıyla bir yere varılamaz. Zaten yayında kalmak isteyen kişiler, başka adres ve IP numaralarıyla yayında kalabiliyorlar. Bu tür orantısız kararlardan bizim gibi iyi niyetli ve adresi belli mecralar etkileniyor” dedi.

Siteye halen eksisozluk.com veya sourtimes.org adreslerinden ulaşılabiliyor.

bianet’e yaptığı değerlendirmede erişim yasağını endişe verici olarak nitelendiren av. Purut, suça gerekçe gösterilen ve tedbir talebine konu olan “Adnan Hoca mucizesi” ve “Adnan Hoca” başlıklı yazıların, mahkeme dosyasının içeriğinden haberdar oldukları 16 Nisan günü yayından kaldırıldığını belirtti.

Gerçekten de, eksisozluk.com alan adı altında “Adnan Oktar” veya “Adnan Hoca” maddeleri arandığında, sitenin bulunamayan maddeler için verdiği “yok boyle bi$ii???” mesajıyla karşılaşılıyor.

Tedbire konu olacak bir durumun bulunmadığını aktaran Av. Purut, aynı gün mahkemeye itiraz dilekçesi sunduklarını, itirazlarının da yarın (19 Nisan) mahkemece görüşüleceğini açıkladı.

Video paylaşım sitesi Youtube’a yönelik mahkeme kararının Ekşisözlük’le ilgili kararla “orantısızlık açısından aynı, hukuki mahiyet açısından farklı” olduğunu ifade eden Av. Purut, Youtube kararının cezai bir amaç taşıdığı, sözlüğe yönelik kararınsa tedbir amaçlı olduğunu söyledi.

Adnan Oktar’ın mahkemeye başvurması üzerine, geçen hafta da Superpoligon haber sitesine de erişim yasağı getirildi. (EÖ/TK)
18/04/2007 Erol ÖNDEROĞLU

Yorumun ne olacak?