Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

İnsan dilde ışıldar fakat dilin kemiği olmadığından bazen konuşan dili kulak duymaz.Bazen de insan sağır duymaz misali dille yeni ve farklı kelimeler kullanacağım diye kelimeler türetir sözcük deryasından Allah ne verdiyse, bulamasa hiç sorun değil uydurur.

İşte bu nedenle insan diliyle bazen “bey” olur bazen de her deliğinden farklı ses çıkaran “ney.” Bazen önemli bir kilidi açan “key” bazen bir sofrada “mey.” Bazen de leylim ley?Böyle sürebilir işte sözcükler kendi kaderine bırakılırsa eğer. Devam edelim hadi; ey! ey! ey! haydi söyle yani “say say say” . Heyyy!?

Bizim dilimize öteden beri dolanmış sözler vardır,genel geçer kabul sanki ya da söylenmesi elzem bu sözleri sarfedenler gerek tembelliklerinden gerekse kopyacılıklarından her türlü halde sınıfta kalıyorlar da ne yazik ki farkında değil bu uyuyan prens ve prensesler. işte dillere pelesenk olmuş sözler cinsinden, sinir familyasından insanı fıtık eden bilumum deyişlere birkaç örnek:

“Milletin bağrından kopmuşTürk ordusu”,

“şehitlerimizi sonsuzluğa uğurladık”,

“birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde”

“yüzde doksan dokuzu müslüman olan ülkemizde”

“şu an 70 milyon bizi izliyor”

“hepimiz birimiz birimiz hepimiz için”

“kilo almadım karnım şiş”

“ağlamadım gözüme bir şey kaçtı”

“kazanmak önemli değil daha önemlisi yarışmaktı”

“empati kur karşıya geç”(bu konuyla ilgili daha derinlemesine bir yazı yazacağımı belirteyim) olmadı ortada kuyu var yandan geç.

“fısıltı gazetesine göre ? “

“Bir oturuşta iki büyük deviririm”

“Sen benim kim olduğumu biliyor musun?”

Genç ?sanatçılar?da söz dizimi ekolali bir durum: yani,hani,sonuçta,?kader kısmet ?diye düşünüyorum

Biraz daha yaşlı sanatçılarda ise daha iddiasız sözler: “tabi tabi olabilir estağfirullah estağfirullah”

Orta yaş grubu: “Kendinize emek verin,Birbirimize hoşgörüyle yaklaşmalıyız”

Düzine düzine dizi sendorumundan arda kalan sözler:”İki kişinin bildiği sır değildir.””Pisi pisi pisine.. “müziği eşliğinde elbette?

Neden milletin bağrından kopsun ki ordu hiç düşündük mü ? Neden sonsuzluğa uğurlayalım şehitleri sonsuzluk diye bir yer mi var? Bu ne bitmek bilmeyen birlik beraberlik günleri  bunlar ah bir bilsek bilebilsek hep de ihtiyacımız olacak günler yaşıyoruz ama sıkıldık. Artık hepimiz kendimiz için aslında. Ayrıca daha önce de dedik ya birey olcaz birey bir rey bir reydir yani sen sensin her şeysin ben başka her şey.

Polis kayıtlarına geçmiş bir haber vardı kim olduğumu biliyor musuna cevap “beyfendi Google’dan kimin ne olduğu görülüyor”diye.

Yüzde doksan dokuzu Müslüman bir ülke diyorlar ne yani bu bilimsel veri mi dini hüküm mü güç gösterisi mi İyi o zaman dünyanın kaçını oluşturuyorsunuz derlerse bize söz gelimi Budistler ne cevap vereceğiz sahi?

Şükürler olsun ki 70 milyon sizi  izlemiyor irite olanların yanı sıra size gülüp geçenler yığınla?

Ben dilimize dolanan sözlerin bir kaçını yazdım .Şimdi sıra siz de.Siz de dil dikeni olun Dil Dikeni’ne katkıda bulunun hadi .Bir söz bin ses demek olabilir unutmayın ?

Hülya YALIM

www.hulyayalim.com

5 yorum yazıldı

 1. Mustafa Örnek dedi ki:

  Rahmetli Dedem derdi:
  Söyler isen güzel söyle, sözünden ibret alsınlar,
  Söylemezsen sükut eyle, seni bir adam sansınlar!

  YUNUS DER Kİ:
  Söz ola kese savaşı
  Söz ola kestire başı
  Söz ola ağulu aşı
  Yağ ile bal ede bir söz.

  Başka söze ne hacet?
  Saygılarımla?

 2. yener dedi ki:

  DAHA DÜNE KADAR DİLİMİZE YAPIŞAN YABANCI SÖZCÜKLERİN DİLİMİZDEN MEN EDİLMESİNE KARŞI OLDUĞUMUZU UNUTTUK.ŞİMDİ KENDİ DİLİMİZE KENDİMİZ YABANCI OLDUK.TV PROGRAMLARININ BUNDA BÜYÜK ROL OYNADIĞINI KABULLENMEMİZ GEREK. VE BUNUN YANINDA KİTAP,GAZETE VE DERGİLERİN FAZLA OKUNMAMASININ ETKİSİNİ DE UNUTMAMAMIZ GEREKİR. ÜLKEMİZ LİDERLERİ DE BUNU YAPARSA HALK NE YAPSIN.CUMA NAMAZINDA SÖYLENDİĞİ GİBİ”UYDUM İMAMA” MANTIĞI BİZİMKİSİ VESSELAM.

 3. gilman dedi ki:

  İmkanım olsaydı bu yazınızı milletvekillerine iyice okutur ve ezberletirdim. Dil fukaralığı malesef bir vakıadır. Günlük konuşma kelime tutarımız 300’ü geçmez. Bu da neyden kaynaklanıyor. Takdir edersiniz ki, kitap okumayan ve sadece kitapları raflara süs diye biriktiren bir milletiz. Doğrusu EĞİTİM ŞART, okumak şart… Önce milletin vekilleri, sonra kalem erbabı sözde aydınlarımız, sonra sonra da sanatçılarımız konuşmayı öğrenecek… Bunları gören yığınlar (halkımız) belki birşeyler öğrenir… Öyle ya en acı gerçek de muallimlerimizin hal-i perişaniyetidir. Ayda bir kitap okumayan binlerce öğretmenimiz varken… Yani imamlar böyleyken cemaat ne yapsın…
  Selamlar

 4. Afo dedi ki:

  Biz ülke olarak ezberci bir ülkeyiz.Çünkü daha kolay geliyor amannn kim uğraşacak, düşünecek yeni şeyler bulacak.Günümüzde milleti uyuşturmak, düşünememesini sağlamak için bir sürü dizi var ve hepsinde kullanılan sözler 7 den 70 e herkesin dilinde.”oha falan oldum yani, gidelim gaffur, plastik dünyanın naylon delikanlıları, soldan soldan geliyolar” gibi daha aklıma gelmeyen sözler.
  Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım vallah…

 5. haybo dedi ki:

  Elbette sizin de belirttiğiniz gibi dilimize zaman zaman ön plana çıkan bir sürü sözcükler var “Durumdan vazife çıkarmak” ile “ezberi bozmak”deyimleri ise özellikle siyasi platformda son zamanlarda kulağımızı sıklıkla çalınan sözcükler.Ayrıca “eşyanın tabiatına aykırı” “abesle iştikal etmek ” yine bu platformlarda yerli yersiz kullanılan deyişlere iyi örnekler…

Yorumun ne olacak?