Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce Düşünceler Düşünce

BİA Haber Merkezi
16/04/2007
BİA (Siirt) – Siirt’te yayınlanan yerel gazete “Mücadele”, 45. yılını doldurdu. “Halktan ve haktan yana” sloganıyla yayınlanan “haftalık, tarafsız, memleket gazetesi”nin sahibi, sorumlu müdürü ve başyazarı Cumhur Kılıççıoğlu da, meslekte 50. yılını geride bıraktı.

Gazetenin yıldönümü için yayınladığı yazıda, “Gazetemizin ilkeleri arasında bulunan haktan ve halktan yana olmak ve yurttaş gazeteciliği anlayışıyla yayın yapmak, yazılmayanları yazmak konusunda kararlılığımız heyecanla devam ediyor” deniyor; gazetenin “yarım asırdır hiçbir parti, cemaat, şeyh, ağa, gurup ve gücünü parasından alanlara hiçbir şekilde boyun eğmediği”, bu tutumunu sürdüreceği belirtiliyor.

Kılıççıoğlu’nun ilk imzalı yazısı, 1957’de yayınlanmış. Gazete bunu şöyle anlatıyor:

“Gazetemiz sahibi ilk imzalı yazısını l957 yılında halen yayınını sürdüren Siirt gazetesinde şimdi Saraçoğlu Çocuk yuvasının bulunduğu yerde bulunan Atatürk büstünün çevre düzenlemesi için yazmıştı. Maalesef eski 12.Tümen karargahının hemen altında bulunan ve Türkiye’de yapılan ilk Atatürk büstlerinden biri ve belki de ilki olan bu eserin bugün nerede olduğu ne yazık ki bilinmiyor. Ama elli yıl önceki kültür varlıklarımız konusundaki hassasiyetlerimiz bugün de sürüyor.”

“Mücadele hepimizin gazetesi”

Gazetenin “45. yılımızı onurlandıran mesajlar” diye yayınladığı mesajlardan biri İstanbul’dan. Hülya Yalım mesajında şöyle diyor:

“Mücadele hepimizin gazetesi. Bugün aldım gazeteyi. Gazetecilikte 45 yıl gerçekten takdire şayan bir şey. Kim bilir ne zorluklarla oluşturduğunuz gazetenin mürekkepleri kaç kez kurudu ellerinizde, 45 yılda kaç kurumla kaç insanla karşı karşıya kalmanıza rağmen Mücadele’nizi mertçe vermekten geri durmadınız. Ellerinizde mürekkep lekeleri oluştukça daha çok alnınız ak dolaştınız. Mücadele gazetesi artık yalnız sizin değil, bizim, hepimizin gazetesi.”

Yorumun ne olacak?